ماشین حمله زباله از گذشته تا امروز-زباله کش

ماشین حمله زباله از گذشته تا امروز-زباله کش-احمدی خیبر


زباله کش چیست؟ از تاریخچه حمل زباله چه می دانید؟ اصلا این همه اشغال که از سطح شهر جمع می شوند چطور حمل میشود؟ استفاده از برخی وسایل در زندگی امروزی به قدری عادی شده که کمتر کسی به چگونگی پیدایش آن‌ها دقت می‌‌کند. این مقاله از سری مقالات احمدی خیبر قصد دارد درباره انواع ماشین حمل زباله اطلاعاتی جمع آوری کند. و هچمنین درباره ی جنس و گنجایش آنها و میزان ضرورت وجود آنها، در سطح شهر بحث کند. با ما باشید تا در ادامه گذری هم به بررسی انواع اتاق کمپرسی داشته باشیم.

فهرست مطالب

مروری کلی بر پیدایش کامیون حمل زباله تا امروز

نگاهی به گذشته و تاریخچه پیدایش ماشین حمل زباله

ماشین حمل زباله موجود در ایران چگونه کار می کند ؟

سیستم بالابر ماشین زباله چگونه کار می کند ؟

فناوری های جدید کامیون حمل زباله  در دنیا را بشناسید

حمل زباله با کامیون امروزه، متفاوت تر از گذشته

از دستگاه مکانیزه حمل نخاله چه می دانید ؟

چرا از دستگاه مکانیزه حمل نخاله استفاده می شود؟

انواع دستگاه مکانیزه چند منظوره و کابردهای آن ها را بشناسید

بررسی مدل های مختلف دستگاه مکانیز چند منظوره و عملکرد آن‌ها

جمع بندی و نتیجه گیری کلی از مطالب بیان شده

سوالات متداول در زمینه ماشین آلات پاک سازی شهری

فهرست تصاویر

دستگاه مکانیزه 1-حمل زباله

دستگاه مکانیزه 2-اجزای کامیون حمل زباله

دستگاه مکانیزه 3-کامیون لجن کش

مروری کلی بر پیدایش کامیون حمل زباله تا امروز

کامیون‌های حمل زباله امروزی مسیر طولانی و تغییرات زیادی را از زمان گذشته تا الان طی کرده است. از اواخر قرن هجدهم کامیون ها زندگی بشر را به کلی تغییر دادند. و از ابتدایی ترین شکل به کامیون های امروزی و مجهز به سیستم های مختلف التکریکی و میکانیکی شده است. و همچنین ماشین زباله کش امروزی دارای سنسور تشخیص نوع بار و ایمنی بالا برای حمل زباله های خطرناک است. امروزه ماشین‌های حمل زباله با فناوری پیشرفته بخصوص در زمینه ایمنی، تعمیر و نگهداری با کیفت بالایی تولید می‌شود.

اولین ماشین حمل‌زباله یک مدل کلاسیک1908 با یک صندلی روی موتور و بدنه ساده گاری مانند برای حمل زباله ‌بود. شما میتوانید با مراجعه به سایت  ahmadikheybar نگاهی به چگونگی پیشرفت این تجهیزات از ابتدا تا کنون بپردازید. به عکس دستگاه مکانیزه 1مراجعه شود.

عنوان زباله کش
نویسنده محسنی
دپارتمان اوج شید
تعداد کلمات 1577کلمه
مدت زمان مطالعه 15 دقیقه

نگاهی به گذشته و تاریخچه پیدایش ماشین حمل زباله

از اولین و قدیمی ترین تولید کنندگان وسایل نقلیه موتوری شرکت اتوکار است. این شرکت در زمان ظهور صنعت خودروسازی آمریکایی در سال 1897 شروع به کار کرد. و فقط روی ساخت کامیون در کاربری‌های متفاوت تمرکز داشت. اولین کامیون تولیدی حمل زباله این شرکت همانند یک کامیون معمولی بود. و چون زباله ها در آن زمان از خاکستر تشکلیل می شد پس این کامیون ها کارایی نداشتن.

بنابراین بدنه های مخصوصی همانند اتاق کمپرسی که از دو طرف و بالا بسته بود طراحی کردند. این کار باعث بزرگتر و سخت‌تر شدن بار زدن زباله‌ها وهمچنین باعث پیچیده ‌تر و گرانتر شدن تولید کامیون شد. و همچنین هنگام تردد در خیابان ها دچار مشکل می شد. این شرکت کامیون های کوچکتری هم تولید کرد که به خاطر پایین بودن گنجایش چندان کاربردی نداشت.

ماشین حمل زباله موجود در ایران چگونه کار می کند ؟

معمولاً با صدای بلند موسیقی بتهوون، و صدای بلعیده شدن کیسه‌ها توسط ماشین‌های زباله کش حضورشان را اعلام می‌کنند. اما در بین این هرج ومرج، یک سیستم حیاتی در حال انجام وظیفه است. بدون این ماشین‌ها خیابان‌های شهر پراکنده از بوی ناپسند شیرآبه زباله و تهدید بیماری می شود. به دلیل سیستم کارآمد و در حال تکامل ماشین‌های حمل زباله و بازدید منظم ماموران، زباله‌ها به سرعت جمع آوری می‌شود. خانه‌ها و شهرهای تمیزمان حاصل همین تکنولوژی در حال تکامل است.

ماشین حمل زباله-زباله کش

ماشین حمل زباله-زباله کش-احمدی خیبر

دستگاه مکانیزه 1-حمل زباله

سیستم بالابر ماشین زباله چگونه کار می کند ؟

 1. اتصال : سطل زباله توسط مامور جمع آوری روی دستگاه برگردان اتاق کمپرسی سوار می شود.
 2. برداشتن : این دستگاه سطل را بلند و همان طور ک کج شده تا خالی شود ثابت نگه می دارد.
 3. دربرگرفتن : زمانی که سطل زباله پایین می‌آید تا روی زمین گذاشته شود یک صفحه فشرده هم پایین می‌آید.
 4. فشرده سازی : صفحه فشرده به سمت جلوی کامیون رانده می شود. و زباله ها را تا آنجایی که ممکن است فشرده کرده تا فضای بیشتری در ماشین آزاد شود.

در شرکت احمدی خیبر انواع اتاق کمپرسی  ساخته می شود.

به تصویر دستگاه مکانیزه 2 نگاه کنید.

فناوری های جدید کامیون حمل زباله  در دنیا را بشناسید

شرکت های قدرتمند دنیا تلاش زیاد و قابل ستایشی در فناوری کامیون حمل زباله انجام داده اند. کارکرد این کامیون ها در محله جدید به این شکل است. ابتدا کل محیط را جز به جز به واسطه دوربین ها و حس گرها اسکن می کند. تا از وضعیت زباله در منطقه مورد نظر مطلع شود. سنسورها سطل زباله‌های کنار خیابان و فاصله سطل‌ها نسبت به یکدیگر را شناسایی و در حافظه دستگاه ماشین زباله کش ذخیره می‌کند. پس از اسکن اولیه، تعیین کردن مسیر برای کامیون است تا خودرو در مسیرمشخص خود حرکت کند.

براساس برنامه ریزی انجام شده به صورت خودکار از یک سطل به سطل زباله دیگر می رود. همچنین بسیاری از فرآیند های دیگر حرکت در این کامیون ها به صورت خودکار انجام می شود. مثلاً تعویض دنده ها و هدایت فرمان یا بالا و پایین شدن اهرم.

نکته مهم دیگر این دستگاه، کنترل روی نقاط کور که باعث عدم تصادف با موانع اطراف جاده می شود.

حمل زباله با اتاق کمپرسی کامیون امروزه، متفاوت تر از گذشته

در کامیون زباله جدید وقتی رادار تشخیص داد که زباله در کدام منطقه است فرکانس لازم به اهرم‌ها می فرستد. این اهرم ها مثل دست انسان زباله را از سطل  به مخزن منتقل می کند. و در همین حین رادار نقطه بعدی را جست وجو می کند. سنسور موجود در کامیون در صورت تشخیص مانع، هشدار لازم را ارسال و حرکت کامیون بسیار کند و متوقف می‌شود. این کامیون‌ها تنظیمات اجرایی گوناگونی دارند و تغییر تنظیمات، بخش مهمی از عملکرد این ماشین زباله کش به شمار می‌رود.

اجزای کامیون حمل زباله-زباله کش

اجزای کامیون حمل زباله-زباله کش-احمدی خیبر

دستگاه مکانیزه 2-اجزای کامیون حمل زباله

از دستگاه مکانیزه حمل نخاله چه می دانید ؟

یکی از انواع دستگاه‌های خدمات شهری و یک ماشین حمل و نقل مفصلی ( محوری ) است. و دارای قابلیت تحرک و حمل بار بیشتر برای جابجایی و تخلیه نخاله می باشد. ازاین نوع ماشین آلات برای حمل و نقل انواع نخاله های ساختمانی و شهری استفاده می شود. این ماشین ها دارای یک مرکز کنترل در کابین راننده و دارای یک یا دو اتاق کمپرسی حمل بار است.

این دستگاه ها برای استفاده در جاده های مختلف بسیارمناسب است. و با دارا بودن بازو غلطان امکان استفاده برای پیمانکاران و یا شهرداری ها را راحت تر می کند.

چرا از دستگاه مکانیزه حمل نخاله استفاده می شود؟

 • زیبا سازی شهری
 • مناسب برای تردد در شهرها
 • قابل استفاده در شهرداری و انواع ساخت و سازها
 • قابل استفاده در جاده های فاقد آسفالت و بافت فرسوده
 • امکان جابجایی حجم بالای نخاله
 • استفاده آسان و سهولت بارگیری اتاق کمپرسی
 • پیشگیری از آلودگی محيط زيست
 • پيشگیری از سد معبر و حوادث فرضی

به تصویر دستگاه مکانیزه 3 نگاه کنید.

انواع دستگاه مکانیزه چند منظوره و کابردهای آن ها را بشناسید

دارای عملکرد مکانیکی و در مکان‌ها و توسط ارگان‌های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. اما مهمترین کاربرد انواع این دستگاه‌ها در شهرداری‌های شهرهای بزرگ و پیشرفته می‌باشد. با رشد جمعیت، پاکسازی سطح شهر از آلودگی ها به روش سنتی امکان پذیر نیست. چون علاوه بر زمان بر بودن هزینه زیادی نیزصرف می شود. برای مطالعه بیشتر به مقاله  کاربرد اتاقک کمپرسی مراجعه کنید.

این دستگاه‌ها تا جایی پیشرفت کرده‌اند که امروزه بیشتر کارها توسط انواع دستگاه مکانیز چند منظوره به راحتی انجام می‌شود. و با توجه به نوع مصرف و نحوه عملکرد تقسیم بندی می شود. در ادامه مدل های آن را بررسی و برای مطالعه بیشتر به سایت ahmadikheybar مراجعه کنید.

بررسی مدل های مختلف دستگاه مکانیز چند منظوره و عملکرد آآـآاآن‌ها

 1. دستگاه های امداد و نجات که بر روی قاب نیسان نصب می شوند.
 2. دستگاه مکانیزه زباله کش و نخاله ساختمانی و..
 3. دستگاه های آتش نشانی که بر روی بدنه ماشین هایی مانند نیسان، بنز و … نصب می شوند.
 4. ماشین های نمک پاش و ماشین های برف روب
 5. دستگاه مخزن شوی و جدول شوی قابل نصب بر روی شاسی ماشین های سنگین
 6. ماشین لجن کش که بر روی ماشین های سنگین بالای 6 تن نصب می شود.

اتاق کمپرسی کامیون لجن کش-زباله کش

اتاق کمپرسی لجن کش-زباله کش-احمدی خیبر

دستگاه مکانیزه 3-کامیون لجن کش

جمع بندی و نتیجه گیری کلی از مطالب بیان شده

امروزه در ارگان‌ها و امور مختلف به راحتی می‌توانند با دستگاه‌های مکانیزه زباله کش پسماند‌های عمرانی وشهری را جابجا کنند. شرکت ولوو با همکاری شرکت سوئدی طرحی از کامیون های اتوماتیک ارائه کرده که درمرحله تست در خیابان‌های شهر می‌باشد.

در گذشته به دلیل تولید کم زباله و نوع آنها آسیب کمتری به محیط زیست وارد می شد. اما با توجه به سرعت زندگی امروزه تولید حجم بالای زباله به معظلی بزرگ تبدیل شده. مسلما این حجم از زباله را نمی‌توان به سرعت بازیافت کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اتاق کمپرسی شرکت احمدی خیبر می توانید به صفحه اصلی سایت ahmadikheybar مراجعه کنید.

سوالات متداول در زمینه ماشین آلات پاک سازی شهری

 1. اولین ماشین حمل‌زباله چگونه ساخته شد؟

یک مدل کلاسیک1908 با یک صندلی و بدنه ساده گاری مانند

 1. اولین و قدیمی ترین تولید کننده وسایل نقلیه موتوری؟

شرکت اتوکار

 1. دستگاه های مکانیزه چگونه تقسیم بندی می شود ؟

باتوجه به نوع مصرف و عملکرد آن ها

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *