مدیریت زباله در جهان - سیستم دفع زباله

مدیریت زباله در جهان - سیستم دفع زباله - احمدی خیبر


سیستم‌ دفع زباله و جمع‌ آوری آن در جهان بسیار متنوع است. به شدت به شرایط محلی و فرهنگی هر منطقه و کشور وابسته‌ اند. برخی کشورها از سیستم پیشرفته جمع‌ آوری زباله با زباله کش مانند جداسازی زباله‌ ها برای بازیافت و استفاده مجدد استفاده می‌ کنند. در برخی دیگر از سیستم‌ های ساده ‌تری مانند دفن زباله در مکان‌های مخصوص استفاده می ‌شود. برخی کشورها از فناوری‌ پیشرفته‌ تری برای تجزیه و تحلیل زباله ‌ها و تبدیل آن ها به انرژی استفاده می‌ کنند. این سیستم‌ ها بسته به شرایط محلی زباله کش و منابع موجود در هر کشور متفاوت هستند. در این مقاله احمدی خیبر به مقایسه ی چند مورد از کشورها می پردازد.

فهرست تصاویر

دفع زباله 1 مدیریت زباله کشورهای توسعه یافته

دفع زباله 2جمع آوری زباله کشورهای فقیر

دفع زباله 3سنگ فرش خیابان ها با پلاستیک

مقایسه ی سیستم دفع زباله و جمع آوری آن در انواع کشورها

جمع ‌آوری زباله توسط زباله کش در کشورها ممکن است به دلیل تفاوت‌ های اقتصادی، فرهنگی، فناوری، و ساختارهای حکومتی متفاوت باشد. در کل، می ‌توان کشورها را به سه دسته عمده تقسیم کرد. کشورهای توسعه یافته، کشورهای در حال توسعه، و کشورهای فقیر. در هر یک از این دسته ‌ها، شیوه‌ها و رویکردهای جمع‌ آوری زباله ممکن است متفاوت باشد. در همه موارد، ارتقاء سیستم دفع زباله و جمع ‌آوری زباله به یک سیستم هوشمند و پایدار تبدیل شده است. سیستم دفع زباله باعث کاهش آلودگی زیست محیطی و بهبود کیفیت زندگی شهروندان می ‌شود. این نیاز به تدابیر مؤثر در زمینه‌ های مانند آموزش احمدی خیبر، ترویج و فناوری دارد.

سیستم دفع زباله و جمع آوری آن در کشورهای توسعه یافته

در کشورهای توسعه یافته، سیستم دفع زباله برای جمع‌ آوری زباله و مدیریت پسماند وجود دارد. این شامل:

 • جداسازی منابع. زباله ‌ها به منابع مختلف مثل کاغذ، پلاستیک، فلز، و غیره جدا می ‌شوند.
 • بازیافت. سیستم‌ های بازیافت مؤثر برای بهره ‌گیری از منابع بازیافتی موجود هستند.
 • تکنولوژی پیشرفته. استفاده از فناوری‌ های مدرن برای جمع ‌آوری و پردازش زباله.

کشورهای آلمان و سوئد شامل سیستم دفع زباله در این بخش هستند:

 1. سیستم دفع زباله آلمان:
 • دارای سیستم دفع زباله پیشرفته جمع‌ آوری زباله و بازیافت.
 • جداسازی منابع در سطح خودروها و در ایستگاه ‌های جمع ‌آوری.
 • استفاده گسترده از تکنولوژی برای بازیافت و مدیریت پسماند.
 1. سیستم دفع زباله سوئد:
 • سیستم دفع زباله مدرن جمع ‌آوری و بازیافت.
 • توجه به بازیافت و تولید انرژی از زباله‌ ها (Waste-to-Energy).
 • جوامعی که به کاهش زباله‌ ها توجه دارند.
مدیریت زباله کشورهای توسعه یافته - سیستم دفع زباله

مدیریت زباله کشورهای توسعه یافته – سیستم دفع زباله – احمدی خیبر

دفع زباله 1 مدیریت زباله کشورهای توسعه یافته

سیستم دفع زباله و جمع آوری آن در کشورهای در حال توسعه

در برخی از کشورهای در حال توسعه، سطوح مختلفی از سیستم دفع زباله و جمع ‌آوری زباله وجود دارد. ممکن است بهبود یابند اما همچنان با چالش‌ ها مواجه باشند.

 • سیستم دفع زباله جمع ‌آوری محلی. برخی از مناطق ممکن است از جمع‌ آوری محلی توسط جمعیت محلی یا افرادی که به عنوان جمع ‌آورهای غیررسمی فعالیت می ‌کنند، بهره‌ مند باشند.
 • سیستم دفع زباله بازیافت محدود. سیستم دفع زباله بازیافت ممکن است محدود و کم‌ کارا باشند.

کشورهای برزیل و هند شامل سیستم دفع زباله در این بخش هستند:

 1. سیستم دفع زباله برزیل:
 • در برخی مناطق، از جمع‌آوری محلی توسط جمعیت محلی یا جمع‌آوران غیررسمی استفاده می‌شود.
 • بازیافت محدود و نقص‌های زیست‌محیطی.
 1. سیستم دفع زباله هند:
 • استفاده از سیستم دفع زباله محلی جمع ‌آوری و مدیریت پسماند.
 • مشکلات زیست‌ محیطی ناشی از جمع ‌آوری ناکارآمد.

سیستم دفع زباله و جمع آوری آن در کشورهای فقیر

در بسیاری از کشورهای فقیر، سیستم دفع زباله و جمع ‌آوری زباله ممکن است به علت محدودیت‌ های اقتصادی و ساختارهای ناکارآمد نیازمند بهبود باشند.

 • عدم دسترسی به خدمات جامعه. در برخی مناطق، افراد به سیستم‌های جمع‌آوری مدرن دسترسی ندارند و از روش‌های سنتی یا غیررسمی استفاده می ‌کنند.
 • عدم بازیافت کافی. به دلیل محدودیت‌های اقتصادی و فناوری، سطوح بازیافت در این کشورها ممکن است پایین باشد.

کشورهای آفریقای جنوبی و افغانستان شامل سیستم دفع زباله در این بخش هستند:

 1. سیستم دفع زباله افریقای جنوبی:
 • تفاوت‌های بزرگ در جمع‌ آوری بین مناطق شهری و روستایی.
 • مشکلات در دسترسی به سیستم دفع زباله مدرن.
 1. سیستم دفع زباله افغانستان:
 • اکثراً استفاده از سیستم دفع زباله سنتی و نیاز به توسعه زیرساخت‌ های پسماند.
 • چالش‌ ها در مدیریت پسماند و زیست‌ محیطی.
جمع آوری زباله کشورهای فقیر - سیستم دفع زباله

جمع آوری زباله کشورهای فقیر – سیستم دفع زباله – احمدی خیبر

دفع زباله 2جمع آوری زباله کشورهای فقیر

5 کشور با رویکرد خلاقانه برای سیستم دفع زباله

در رابطه با زباله ها و آلودگی هر روز در اخبار می شنویم. آمار رو به رشدی از سطوح هشدار دهنده زباله هایی که کره زمین را پر می کنند. با وجود همه گزارش‌ های وحشتناک، تعداد زیادی از افراد و دولت‌ ها برای معکوس کردن این روند تلاش می کنند. آن ها با روش‌ های نوآورانه برای دفع زباله، تلاش می ‌کنند. این پنج کشور آینده‌ نگر موضعی خلاقانه برای دفع زباله اتخاذ می‌ کنند. آن ها دنیایی پاک ‌تر و سالم ‌تر را ایجاد می‌ کنند. احمدی خیبر به بررسی آن ها می پردازد.

1. تجارت زباله برای مراقبت های بهداشتی در اندونزی

دکتر Gamala Albinsaid ارتباطی بین سلامت عمومی و این واقعیت دید. کمتر از نیمی از 55000 تن زباله در شهر Malang، اندونزی جمع آوری می شود. او با استفاده از زباله به عنوان ارز، بیمه بالینی زباله را ایجاد کرد. زباله را با خدمات پزشکی و دارو معامله می کند. سطل زباله ای که او جمع آوری می کند به پول تبدیل می شود. سپس به شبکه مراقبت های بهداشتی او پمپ می شود. این یکی از بهترین کارهایی بوده که دکتر برای حفظ سلامت افراد انجام داده است. تجارت زباله به عنوان یک فعالیت اقتصادی در کشورهای مختلف جهان وجود دارد، اما تأثیرات مختلفی در پی دارد. ahmadikheybar اشاره به مشکلات و چالش‌ ها در موارد زیر دارد:

 • ورود زباله‌ های خارجی
 • آلودگی زیست‌محیطی
 • فشار بر منابع محلی

2. تبدیل زباله به انرژی قابل استفاده در سوئد

سوئد به خاطر گام‌های پیشروی زیست‌ محیطی خود مشهور است. سیستم تبدیل زباله به انرژی این کشور اسکاندیناوی به طور موثر گرمایش مستقیم 950000 خانوار سوئدی و برق را برای 260000 خانه فراهم می‌ کند. سوئد زباله‌ های خود را بسیار مؤثر بازیافت و دسته ‌بندی می‌ کند. این کار سبب می شود کمتر از 1 درصد آن به محل‌ های دفن زباله ختم شوند. سوئد با تلقی زباله به عنوان یک کالا، زباله را از سایر کشورهای اروپایی برای تامین انرژی مورد نیاز خود وارد می ‌کند. 700 کیلوگرم (1543 پوند) زباله به 250 کیلوگرم (551 پوند) انرژی و سوخت تبدیل می ‌شود.

در سوئد، به دلیل محدودیت‌ هایی برای دفن زباله در زمین‌ های سطحی، سیاست‌ هایی اجرا شده است. به کاهش حجم زباله و بهره ‌مندی از انرژی موجود در زباله کمک می کند. برخی از اقدامات مهم در این زمینه شامل موارد زیر می‌ شوند:

 • انرژی حرارتی از سوزاندن زباله (Waste-to-Energy). در سوئد، از طریق سوزاندن زباله، انرژی حرارتی تولید می ‌شود. این انرژی سپس برای تولید برق و گرمائی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. این فرآیند به کاهش حجم زباله و همچنین تولید انرژی نسبتاً پاک کمک کرده است.
 • بازیافت زباله. مردم سوئد به طور فعال در فرآیند بازیافت شرکت می ‌کنند. زباله‌ ها به شکل مرتب به منابع قابل بازیافت و بازیافت ناپذیر جدا می ‌شوند.
 • فناوری‌ های پیشرفته تفکیک زباله. این فرآیندها به جداسازی مواد قابل بازیافت و تفکیک مواد آلی کمک می‌ کنند.
 • استفاده از گازهای زباله. در برخی از موارد، گازهای تولید شده در فرآیند تجزیه زباله نیز به عنوان منبع انرژی استفاده می ‌شوند.
 • تشویق به کاهش زباله. سیاست‌ ها و تدابیر اقتصادی مثل مالیات بر زباله به‌ عنوان یک ابزار تشویقی برای کاهش زباله در این کشور اجرا شده ‌اند.

3. یک پارک تفریحی ساخته شده از زباله در اوگاندا

هنرمند و دوستدار محیط زیست، روگانزو برونو، هنرهای زیست محیطی را به محله های فقیر نشین کامپالا می آورد. اکو آرت اوگاندا مجموعه‌ ای از هنرمندان است که به ارتقای آگاهی ‌های زیست‌ محیطی اختصاص دارد. این گروه از مواد دور ریخته‌ شده یک پارک تفریحی برای کودکان ایجاد کرد. تاب بازیافتی و بازی های رومیزی در اندازه واقعی ساخته شده از بطری های پلاستیکی تنها بخشی از جاذبه های پارک تفریحی اکو آرت هستند. ابتکار خلاقانه در سطوح مختلفی کار می کند. زیبا سازی جامعه، توانمند سازی و آموزش بچه ها و به طور موثر بازیافت زباله و مدیریت زباله است. یک روش خلاقانه برای مدیریت پسماند و افزایش آگاهی مردم در اهمیت حفاظت از محیط زیست رایج است.

4. سنگ فرش کردن خیابان ها با پلاستیک در هند

راجاگوپالان واسودوان، استاد شیمی راهی برای تبدیل بسترهای پلاستیکی معمولی به جایگزینی برای ابداع کرد. روش او هم مشکلات زیست محیطی را حل می کند و هم در هزینه ها صرفه جویی می کند. زیرا جایگزین پلاستیکی ارزان تر، جایگزین 15 درصد از قیر گران قیمت تر است که معمولاً استفاده می شود. در این روش، پلاستیک‌ های بازیافتی به صورت خرده‌ کوچک یا پودر در مخلوط سنگ یا آسفالت قرار می ‌گیرند. این مخلوط سپس برای ساخت سطوح خیابانی و پیاده ‌روها استفاده می‌ شود. ahmadikheybar به برخی از مزایای این روش می پردازد:

 • کاهش مصرف پلاستیک
 • افزایش دوره عمر سطوح
 • حفاظت از منابع طبیعی
 • کاهش آلودگی

این پروژه‌ ها به عنوان یک الگوی موفق در برخی از نقاط هند شناخته شده‌ اند. موانعی مانند نیاز به فناوری‌ های خاص و تدابیر مدیریتی برای جمع‌ آوری و بازیافت پلاستیک ‌ها وجود دارد که نیاز به مدیریت دقیق دارد.

سنگ فرش خیابان ها با پلاستیک - سیستم دفع زباله

سنگ فرش خیابان ها با پلاستیک – سیستم دفع زباله – احمدی خیبر

دفع زباله 3سنگ فرش خیابان ها با پلاستیک

5. محل دفن زباله سابق به بوم پارک در هنگ کنگ تبدیل شد

تبدیل محل دفن زباله به یک بوم پارک یکی از راهکارهای پایدار و محیط ‌زیستی است. در جوامع مختلف به کار گرفته می‌ شود. مراحل مختلفی در اجرای این پروژه‌ سیستم دفع زباله وجود دارد:

 • بازیافت زمین. زمین‌ هایی که به عنوان دفن زباله استفاده می ‌شده ‌اند، باید بازیافت شده و از مواد آلوده خارج شوند.
 • تصفیه خاک. خاک برای استفاده در فضای سبز نیاز به تصفیه دارد تا مواد آلوده از آن حذف شود.
 • مناظرسازی و معماری. طراحی و ایجاد فضاهای سبز، مسیرهای پیاده‌ رو و دوره‌های آب جاری برای ایجاد یک بوم پارک زیبا و مفید.
 • بهبود بوم‌ شناختی. تلاش برای افزایش تنوع زیستی و ایجاد محیط زیست طبیعی.
 • فعالیت‌ های فرهنگی و تفریحی. ایجاد فضاهایی برای فعالیت‌ های فرهنگی، ورزشی و تفریحی برای استفاده از این فضا توسط جمعیت.

کلام نهایی در رابطه با سیستم دفع زباله کشورها

سیستم ‌های مختلف جمع‌ آوری و دفع زباله در جهان نشان دهنده تنوع فرهنگی و فناوری در این زمینه هستند. برخی کشورها از رویکردهای پیشرفته ‌تری برای مدیریت زباله استفاده می‌ کنند. در حالی که برخی دیگر از روش ‌های سنتی ‌تر یا حتی نامناسب ‌تری استفاده می‌ کنند. این نشان می ‌دهد که مدیریت زباله نیازمند یک رویکرد گسترده و شامل است که به شرایط محلی و فرهنگی هر منطقه توجه کند. همچنین، نیاز به همکاری بین المللی برای بهبود مدیریت جهانی زباله و کاهش تأثیرات زیست محیطی آن وجود دارد. ahmadikheybar در تلاش است تا بتواند روش های خوبی برای مدیریت زباله در ایران را به کارر گیرد.

سوالات متداول مربوط به سیستم دفع زباله در کشورهای مختلف

 • سیستم دفع زباله ی کشورهای توسعه یافته چگونه است؟

جداسازی منابع – بازیافت – تکنولوژی پیشرفته

 • 4 مورد از مزایای سنگ فرش کردن خیابان ها با پلاستیک در هند بنویسید.

کاهش مصرف پلاستیک – افزایش دوره عمر سطوح – حفاظت از منابع طبیعی – کاهش آلودگی

 • سیستم دفع زباله ی کشورهای فقیر چگونه است؟

عدم دسترسی به خدمات جامعه – عدم بازیافت کافی

موضوع: مقایسه سیستم‌ های مختلف جمع‌ آوری و دفع زباله در جهان
تاریخ: 18 آذر 1402
نویسنده: سحر مظاهری

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *