تدوین مواد از دفع به بازیافت - بازیافت زباله

تدوین مواد از دفع به بازیافت - بازیافت زباله - احمدی خیبر


بازیافت زباله یک فرآیند ساده است. برای دفع، کاهش، استفاده مجدد و جلوگیری از ضایعات استفاده می شود. روش های دفع زباله عبارتند از بازیافت زباله، کمپوست سازی، سوزاندن، دفن زباله، زیست پالایی، اتلاف به انرژی. جمع آوری زباله های جامد با زباله کش برای حفاظت از سلامت عمومی، ایمنی و کیفیت محیطی مهم است. بسیاری از جوامع، جداسازی و بازیافت زباله از منبع را انجام می دهند. صاحبان خانه ها و مشاغل، مواد قابل بازیافت را از زباله جدا می کنند. آن ها را در ظروف جداگانه برای جمع آوری توسط زباله کش قرار می دهند. احمدی خیبر با ساخت زباله کش ها توانسته نقشی در خفاظت از محیط زیست را ایفا کند.

بازیافت 1حفاظت از محیط زیست در برابر زباله ها

بازیافت 2 استفاده مجدد از زباله ها

بازیافت 3حمل زباله ها با استفاده از زباله کش

روش های موجود برای دفع مواد و بازیافت زباله ها

به جمع آوری با  زباله کش، پردازش و بازیافت زباله یا رسوب مواد زائد، دفع زباله گفته می شود. زباله ها بر اساس منبع و ترکیب طبقه بندی می شوند. به طور کلی، مواد زائد به صورت مایع یا جامد هستند. اجزای آن ها ممکن است از نظر اثراتشان بر سلامت و محیط زیست خطرناک یا بی اثر باشند. واژه زباله معمولاً به زباله های جامد، فاضلاب، زباله های خطرناک و زباله های الکترونیکی اطلاق می شود. زباله، پسماند جامد غیرخطرناک است که نیاز به جمع آوری و حمل و نقل به محل پردازش یا دفع دارد. زباله ها عمدتاً زباله های مواد غذایی قابل تجزیه هستند. زباله ها عمدتاً مواد خشک مانند شیشه، کاغذ، پارچه یا چوب هستند.

زباله های جامد و مایع برای سلامت انسان و محیط زیست خطرناک هستند. زباله های خطرناک شامل موادی سمی، واکنش پذیر، قابل اشتعال، خورنده، عفونی یا رادیواکتیو هستند. زباله‌ های سمی زباله‌ های شیمیایی ناشی از فرآیندهای صنعتی و بیولوژیکی هستند. زباله های واکنش پذیر از نظر شیمیایی ناپایدار هستند. ضایعات عفونی موادی هستند که ممکن است حاوی عوامل بیماری زا باشند. زباله های رادیواکتیو انرژی یونیزه کننده ای منتشر می کنند که می تواند به موجودات زنده آسیب برساند. ضایعات خطرناک چالش های ویژه ای را در حمل، ذخیره و دفع ایجاد می کنند. احمدی خیبر سعی بر این دارد که زباله کش هایی برای حفاظت از محیط زیست بسازد.

حفاظت از محیط زیست در برابر زباله ها - بازیافت زباله

حفاظت از محیط زیست در برابر زباله ها – بازیافت زباله – احمدی خیبر

بازیافت 1حفاظت از محیط زیست در برابر زباله ها

بازیافت زباله یا جداسازی و استفاده مجدد اجزای زباله

جداسازی و استفاده مجدد اجزای زباله جامد که ممکن است هنوز دارای ارزش اقتصادی باشند، بازیافت زباله نامیده می شود. یکی از انواع بازیافت زباله، بازیافت و استفاده مجدد از انرژی گرمایی است. کمپوست را می توان یک فرآیند بازیافت زباله نیز در نظر گرفت. بخش آلی زباله جامد را به عنوان مالچ یا تهویه خاک بازیابی می کند. هنوز مواد زائد دیگر پتانسیل استفاده مجدد را دارند. این ها شامل کاغذ، فلز، شیشه، پلاستیک و لاستیک است و بازیابی آن ها است. مراحل اساسی در بازیافت زباله وجود دارد. این مراحل شامل جمع آوری مواد زائد، پردازش یا ساخت آن ها به محصولات جدید می شود. خرید آن محصولات، که ممکن است خود شامل بازیافت زباله شوند.

مواد معمولی که بازیافت می شوند عبارتند از ضایعات آهن و فولاد، قوطی های آلومینیومی، بطری های شیشه ای، کاغذ، چوب و پلاستیک. مواد مورد استفاده مجدد در بازیافت به عنوان جایگزینی برای مواد خام به دست آمده از منابع طبیعی به طور فزاینده کمیاب مانند نفت، گاز طبیعی، زغال سنگ، سنگ معدنی و درختان عمل می کنند. بازیافت زباله می تواند به کاهش مقادیر زباله جامد ته نشین شده در محل های دفن زباله که به طور فزاینده ای گران شده اند، کمک کند. ahmadikheybar توانسته بازیافت همچنین آلودگی هوا، آب و زمین ناشی از دفع زباله را کاهش دهد.

2 نوع از عملیات بازیافت داخلی و خارجی زباله

دو نوع کلی از عملیات بازیافت زباله وجود دارد: بازیافت زباله داخلی و خارجی. بازیافت زباله داخلی استفاده مجدد در فرآیند تولید موادی است که محصول زائد آن فرآیند هستند. به عنوان مثال، بازیافت زباله داخلی در صنعت فلزات رایج است. تولید لوله های مسی منجر به مقدار معینی ضایعات به شکل انتهای لوله و تزئینات می شود. این ماده دوباره ذوب شده و دوباره ریخته می شود. شکل دیگری از بازیافت زباله داخلی در صنعت تقطیر دیده می شود. در آن پس از تقطیر، پوره غلات مصرف شده خشک می شود. این پوره خشک شده به یک ماده غذایی خوراکی برای گاو تبدیل می شود.

بازیابی مواد از محصولی که فرسوده شده را بازیافت زباله خارجی می نامند. نمونه ای از بازیافت زباله خارجی مجموعه روزنامه ها و مجلات قدیمی است. قوطی‌ های آلومینیومی و بطری‌ های شیشه‌ ای نمونه‌ های از اشیاء روزمره هستند. این مواد را می توان با هر یک از سه روش اصلی جمع آوری کرد. مراکز باز خرید، مواد زائد را که توسط مصرف کنندگان دسته بندی شده و آورده شده اند، خریداری می کنند. مراکز اسقاط، جایی که مصرف کنندگان می توانند مواد ضایعاتی را در آن ذخیره کنند. برای آن ها پولی پرداخت نمی شود. مجموعه کناری، که در آن خانه‌ ها و شرکت‌ ها مواد زائد خود را دسته‌ بندی می ‌کنند.

استفاده مجدد از زباله ها - بازیافت زباله

استفاده مجدد از زباله ها – بازیافت زباله – احمدی خیبر

بازیافت 2 استفاده مجدد از زباله ها

جدایش و یا جدایی زباله های خام از دیگر مواد

قبل از اینکه هر ماده ای بازیافت شود، باید آن را از زباله های خام جدا و دسته بندی کرد. جداسازی را می توان در منبع ضایعات یا در یک مرکز پردازش مرکزی انجام داد. جداسازی از منبع، که به آن جداسازی حاشیه ‌نشینی نیز می‌گویند، توسط شهروندان فردی انجام می‌ شود. روزنامه‌ ها، بطری‌ ها، قوطی‌ ها و زباله‌ ها را جداگانه جمع ‌آوری کرده و در حاشیه قرار می ‌دهند. بسیاری از جوامع اجازه «ترکیب» مواد غیرقابل بازیافت زباله (شیشه، فلز و پلاستیک) را می دهند. جمع آوری زباله های جدا شده توسط از منبع شهری گران تر از جمع آوری زباله های معمولی است. این حمل و نقل ها توسط ahmadikheybar انجام می شود.

به جای جداسازی منبع، مواد قابل بازیافت زباله را می توان در کارخانه های پردازش مکانیکی متمرکز جدا کرد. کیفیت مواد بازیافتی از چنین تأسیساتی به دلیل آلودگی با زباله های مرطوب و شیشه های شکسته کاهش می یابد. بهترین روش، این است که شهروندان زباله را به تعداد محدودی از دسته ها، از جمله روزنامه، تفکیک کنند. مجلات و سایر کاغذهای باطله؛ مخلوط فلزات، شیشه و پلاستیک؛ و زباله و سایر موارد غیر قابل بازیافت هستند.

نقش مواد متمرکز یا MRF در بازیافت زباله ها

روزنامه، سایر ضایعات کاغذ، و مواد قابل بازیافت زباله مخلوط، جدا از زباله ‌های دیگر جمع ‌آوری می ‌شوند. در یک مرکز بازیافت زباله مواد متمرکز یا MRF (در اصطلاح مدیریت ضایعات “مورف” تلفظ می‌شود) پردازش می‌ شوند. یک MRF مدرن می تواند حدود 300 تن زباله، برای بازیافت زباله را در روز پردازش کند. در یک MRF معمولی، مواد قابل بازیافت زباله مخلوط شده روی یک نوار نقاله بارگذاری می شوند. قوطی‌ های فولادی توسط یک جداکننده الکترومغناطیسی جدا می ‌شوند.

موادی که باقی ‌مانده اند از روی صفحه ارتعاشی عبور می ‌کنند تا شیشه‌ های شکسته را جدا کنند. سپس نوار نقاله از یک طبقه بندی هوا عبور می کند. این عمل باعث می شود ظروف آلومینیومی و پلاستیکی را از ظروف شیشه ای سنگین تر جدا می کند. شیشه به صورت دستی بر اساس رنگ طبقه بندی می شود. قوطی آلومینیومی توسط جداکننده جریان گردابی از پلاستیک جدا می شوند که آلومینیوم را از تسمه نقاله دفع می کند.

3 مورد از استفاده های مجدد شیشه، کاغذ و لاستیک

شیشه های شکسته بازیافت شده را می توان خرد کرد و در روسازی آسفالت استفاده کرد. شیشه های رنگی خرد می شوند و به تولید کنندگان شیشه به عنوان cullet فروخته می شوند. قوطی های فولادی به عنوان ضایعات به کارخانه های فولاد فرستاده می شوند. آلومینیوم برای استفاده مجدد توسط کارخانه های ذوب فشرده می شود. آلومینیوم از کوچکترین اجزای زباله جامد شهری است، اما به عنوان یک ماده قابل بازیافت زباله بیشترین ارزش را دارد. بازیافت زباله پلاستیک یک چالش است که بیشتر به دلیل مواد پلیمری مختلف مورد استفاده در تولید آن است.

در جریان کاغذ، روزنامه های قدیمی با دست روی یک تسمه نقاله مرتب می شوند. به این دلیل که مواد راه راه و کاغذهای مخلوط حذف شوند. سپس آن ها را در تریلرهای ahmadikheybar برای حمل به کارخانه های کاغذ بسته بندی می کنند. کاغذ مخلوط از کاغذ راه راه برای فروش به کارخانه های دستمال کاغذی جدا می شود. فرآیندهای خمیرسازی، مرکب زدایی و غربالگری کاغذهای باطله عموماً گرانتر از ساخت کاغذ از الیاف چوب بکر هستند. بازار کاغذ بازیافت زباله با ایجاد کارخانه های فرآوری بیشتر رشد کرده است.

لاستیک گاهی اوقات از زباله های جامد بازیابی می شود. در فرآیندی به نام ولکانیزاسیون مجدد خرد، اصلاح و قالب گیری می شود. معمولاً به اندازه ماده اصلی قوی نیست. لاستیک خرد شده را می توان به عنوان افزودنی در روسازی های آسفالتی و چمن مصنوعی استفاده کرد. همچنین به صورت مستقیم به عنوان مالچ در فضای باز فروخته می شود. لاستیک های دور ریخته شده ممکن است به عنوان تاب و سایر سازه های تفریحی برای استفاده کودکان استفاده شوند.

حمل زباله ها با استفاده از زباله کش - بازیافت زباله

حمل زباله ها با استفاده از زباله کش – بازیافت زباله – احمدی خیبر

بازیافت 3حمل زباله ها با استفاده از زباله کش

کلام آخر در رابطه با بازیافت زباله و حفاظت از محیط زیست

دشوارترین مشکل مرتبط با بازیافت زباله، هر گونه مواد زائد جامد، یافتن کاربردها و بازارهای مناسب است. بازیافت زباله به خودی خود مشکل رو به رشد مدیریت و دفع زباله جامد را حل نخواهد کرد. همیشه مقداری باقیمانده جامد غیرقابل استفاده و کاملاً بی ارزش وجود خواهد داشت که نیاز به دفع نهایی دارد. انتخاب جامعه برای بازیافت زباله و میزان بازیافت اساساً به عوامل اقتصادی بستگی دارد.  بازیافت زباله در یک حالت از نظر اقتصادی جذاب می شود. هزینه بازفرآوری زباله یا مواد بازیافتی کمتر از هزینه تصفیه و دفع مواد یا فرآوری مواد خام جدید باشد. کمپرس سازی احمدی خیبر توانسته حمل و نقل زباله ها را برای بازیافت زباله آسان کند.

سوالات متداول در مورد بازیافت زباله ها و محافظت از سلامت افراد

  • سه مورد از موادی را نام ببرید که می توان از آن ها در بازیافت زباله استفاده مجدد کرد.

شیشه – کاغذ – لاستیک

  • معنی MRF چیست؟

در اصطلاح مدیریت ضایعات “مورف” تلفظ می‌شود.

  • بازیافت زباله را تعریف کنید.

جداسازی و استفاده مجدد اجزای زباله جامد که ممکن است هنوز دارای ارزش اقتصادی باشند، بازیافت زباله نامیده می شود.

موضوع: مفهوم زباله کش: از دفع به بازیافت و تدوین مواد
تاریخ: 10 آبان 1402
نویسنده: سحر مظاهری

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *