اهمیت مدیریت دفع زباله در منابع طبیعی - دفع پسماند

اهمیت مدیریت دفع زباله در منابع طبیعی - دفع پسماند- احمدی خیبر


دفع پسماند امروزه یکی از مهم ترین دغدغه های محیط زیست شده است. این پسماندها می توانند از طریق چرخه ی مواد غذایی برای انسان ها، حیوانات و حتی گیاهان مضر باشند. دفع نادرست پسماند می تواند پیامدهای نامطلوبی از طریق آلودگی آب، هوا و خاک برای سلامتی انسان داشته باشد. گامی مهم در عرصه حفظ سلامت انسان، مدیریت صحیح دفع پسماند خانگی، بیمارستانی، اداری، صنعتی در شهرهای بزرگ می باشد. حمل و نقل و جمع آوری زباله با استفاده از زباله کش، از مهم ترین عملیات مدیریت مواد زائد است. احمدی خیبر در تلاش است با ماشین های زباله کش و مدیریت مناسب پسماندها به ارتقای سلامت جامعه کمک نماید.

فهرست تصاویر

زباله کش 1محافظت از محیط زیست

زباله کش 2 دفع زباله های حمل شده با زباله کش ها

زباله کش 3وظیفه ما حفاظت از منابع طبیعیست

آیا دفع پسماند می تواند از محیط زیست محافظت کند؟

عوامل زیادی در تخریب محیط زیست نقش دارند. عوامل متعدد دیگری هم وجود دارند که در حفاظت از محیط زیست موثر هستند. جلوگیری از آن ها می تواند باعث تخریب نشدن محیط زیست بشود. این عوامل شامل شهرک سازی ها، قطع درختان و دفع پسماند شهری و غیر شهری شود. ما میتوانیم از آسیبی که پسماندها به محیط زیست وارد می کنند، جلوگیری کنیم. اگر بتوانیم پسماندهای شهری را به صورت هدفمند به دسته های مختلف تقسیم و جمع آوری کنیم. عملیات جمع آوری زباله ها و انتقال آن ها به کامیون های زباله کش را انجام می دهد.

محافظت از محیط زیست - دفع پسماند

محافظت از محیط زیست – دفع پسماند- احمدی خیبر

زباله کش 1محافظت از محیط زیست

اگر پسماندهای مصرفی در محلی جمع شوند باعث آلودگی و ایجاد انواع ویروس ها و میکروب ها می شود. در نتیجه مدیریت دفع بهینه پسماند و تفکیک آن ها می تواند در مبارزه با تخریب محیط زیست مفید باشد. اگر پسماندها تفکیک نشوند بیشتر آن ها قابلیت استفاده دوباره و بازیافت را ندارند. شما می توانید انواع پلاستیک ها را برای بازیافت و تولید مواد مجدد، جدا از دیگر زباله ها قرار دهید. اضافه غذاها را نیز برای حیوانات و دام ها به صورت جدا بازیافت کنید.

محل دفع پسماند حمل شده با زباله کش ها

یکی از مهم ترین عمل در دفع بهداشتی پسماند، انتخاب زمین مناسب برای دفع پسماند شهری است. دفع پسماند باید با دقت زیاد و همکاری ادارات و موسسات صورت گیرد. محل دفع پسماند بهداشتی باید حداقل به مدت 25 سال محاسبه شود که در مسیر توسعه شهر نباشد. این موضوع به 2 دلیل حائز اهميت می باشد. اولین دلیل آن ترافیک ناشی از رفت و آمد کامیون های زباله کش است. دومین دلیل مسئله ای است که در انجام عملیات محل دفع پسماند مورد توجه قرار می گیرد. انتخاب نوع زمین برای دفع بهداشتی پسماند تاثیر زیادی در این زمینه خواهد داشت. فاکتورهای مهمی در انتخاب محل دفع پسماند باید مورد توجه قرار گیرد. برخی از این فاکتورها عبارتند از:

 • سطح زمین مورد نیاز دفع پسماند
 • دسترسی به خاک پوششی مناسب
 • دسترسی به محل دفع
 • تحقیق جهت بادهای غالب
 • هزینه ها
 • رعایت بهداشت و سلامت عمومی
 • مطالعات هیدرولوژی
 • مطالعات زمین شناسی جایگاه
 • توپوگرافی منطقه
دفع زباله های حمل شده با زباله کش ها - دفع پسماند

دفع زباله های حمل شده با زباله کش ها – دفع پسماند- احمدی خیبر

زباله کش 2 دفع زباله های حمل شده با زباله کش ها

دفع پسماند و تاثیر نسبی محیطی آن در محیط زیست

مدیریت پسماند عبارت است از جمع آوری، حمل و نقل و دفع پسماند و سایر مواد زائد. ادعاهایی وجود دارد که دفع پسماند پایدارتر از ریختن زباله های آلی در سطل زباله است. ضایعات غذای سنگین آب باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه ای از کامیون های حمل زباله می شود. آن ها همچنین گاز محل دفن زباله (LFG) را در محل دفع پسماند تولید می کنند. هیچ تحلیل چرخه زندگی برای تعیین کمیت اثرات نسبی زباله های آلی در محل دفع پسماند و فاضلاب وجود ندارد. احمدی خیبر سعی بر این دارد که عملیات دفع پسماند را به بهترین روش ارائه دهد.

دو مورد از بهترین سناریوها را برای دفع پسماند پیشنهاد می دهیم. ضایعات مواد غذایی در زباله ها به محل دفع پسماند می روند برای اینکه LFG را جمع آوری کنند. از آن برای تولید انرژی تجدید پذیر استفاده می کنند. ضایعات غذایی که در سینک تخلیه می کنید تصفیه و سپس کمپوست شده و به عنوان کود استفاده می شود. در حالی که انتخاب بین روش های دفع پیچیده است، اما یک دوگانگی کاذب نیز وجود دارد. بهترین روش برای مقابله با هر نوع زباله، تولید کمتر آن است.

وظیفه ما حفاظت از منابع طبیعیست - دفع پسماند

وظیفه ما حفاظت از منابع طبیعیست – دفع پسماند – احمدی خیبر

زباله کش 3 وظیفه ما حفاظت از منابع طبیعیست

از بین بردن ضایعات مواد غذایی بیش از هر روش دفع پسماند ردپای کربن شما را کاهش می دهد. کمپوست کردن، چه از طریق یک برنامه تجاری و چه از طریق حیاط خلوت یا سیستم کمپوست خانگی خود. . کمپوست کردن بهترین انتخاب برای هرگونه ضایعات غذایی است که نمی توانید از آن جلوگیری کنید. سطل زباله آشپزخانه را برای غذاهایی استفاده کنید که نمی توانید در سطل زباله یا کمپوست خانگی خود قرار دهید. دفن ها محدودیت های خاص خود را دارند. برای جلوگیری از مشکلات لوله کشی، آسیب های قابل پیشگیری که باعث اتلاف منابع می شوند، از آن استفاده کنید.

5 رویه در مدیریت دفع پسماند در زندگی روزمره

ما به عنوان ساکنان معقول زمین، مسئول مدیریت پایدار زباله های خود و حفاظت از محیط زیست هستیم. ahmadikheybar این کار را با پیروی از 5 رویه مدیریت زباله انجام می دهد.

 • كاهش دادن: کاهش زباله به این معنی است که زباله کمتری برای مدیریت وجود خواهد داشت. با این حال، گفتن کاهش ضایعات آسان تر از انجام آن است. اکثر مشاغل، تولید زباله غیرقابل اجتنابی دارند و این خوب است. من مطمئن هستم که صاحبان مشاغل سعی می کنند هزینه ضایعات خود را محدود کنند. ساده ترین کار برای کاهش ضایعات این است که استفاده از پلاستیک های یکبار مصرف را متوقف کنید. اگر قصد خرید دارید، یک کیسه خرید قابل استفاده مجدد با خود ببرید.
 • استفاده مجدد: مقداری زباله ‌هایی که به محل‌ دفع پسماند ختم می‌ شوند، می‌توان دوباره مورد استفاده قرار داد. زباله ‌هایی مانند لباس ‌های ناخواسته، اسباب ‌بازی‌ ها، کوزه‌ های قدیمی یا مجلات قدیمی.
 • بازیافت: اکثر مناطق محلی دارای انبارهای بازیافت هستند. زباله های بازیافتی خود را کنار بگذارید تا زمانی ک زباله کش برای جمع آوری زباله های شما بیاید. ظروف کاغذ، مقوا، شیشه، قلع، آلومینیوم و پلاستیک را می توان برای تولید محصول دیگری بازیافت کرد.
 • بازیابی کنید: بازیابی ضایعات تکنیکی است که از زباله هایی مانند روغن ها می توان برای بازیافت انرژی استفاده کرد. این هدف شرکت های خوب همانند ahmadikheybar دفع پسماند است. شرکت های دفع زباله که دارای گواهینامه و آموزش برای مدیریت صحیح زباله هستند، روش هایی برای بازیافت زباله دارند.
 • مدیریت باقیمانده: هنگامی که زباله نمی تواند به روش دیگری استفاده شود، ما به آخرین گزینه تبدیل می شویم. معمولاً به این معنی است که زباله ها به محل دفن زباله، فاضلاب یا مخزن سپتیک فرستاده می شوند. زمانی که جامدات باقیمانده زباله های مایع به درستی مدیریت یا دفع نشود، می تواند به محیط زیست آسیب برساند.

کلام آخر مدیریت دفع صحیح پسماند در کسب و کار

دفع پسماند امری اجتناب ناپذیر در مدیریت زائدات شهری است که احمدی خیبر در این امر تلاش بسیاری می کند. اکثر مشاغل انواع مختلفی از زباله های جامد و مایع را تولید می کنند. این ها می توانند زباله های خطرناکی باشند که اگر به درستی دفع نشوند، عواقب زیست محیطی دارند. اگر هنوز در مورد تغییرات اقلیمی اهمیتی ندارید، طبق انجمن جهانی اقتصاد (WEF)، 5 خطر بزرگ جهانی در سال 2020 همگی محیطی هستند. یکی از این خطرات جهانی “فاجعه زیست محیطی ساخت بشر” است، مانند دفع پسماند های خطرناک زیستی. مطالب مجموعه ahmadikheybar به صورت كاملاً اختصار بيان گرديده و به علاقمندان توصيه مي‌شود كه به منابع علمی مراجعه فرمايند.

سوالات متداول مدیریت دفع پسماند با استفاده از زباله کش

 • چگونه می توانیم زباله ها را کاهش دهیم؟

ساده ترین کار برای کاهش ضایعات این است که استفاده از پلاستیک های یکبار مصرف را متوقف کنید. اگر قصد خرید دارید، یک کیسه خرید قابل استفاده مجدد با خود ببرید. برای کاهش بسته بندی پلاستیکی می توانید به صورت عمده نیز خرید کنید.

 • چه موادی را می توان بازیافت کرد؟

ظروف کاغذ، مقوا، شیشه، قلع، آلومینیوم و پلاستیک

 • 5 مورد از رویه دفع پسماند را نام ببرید.

کاهش دادن – استفاده مجدد – بازیافت – بازیابی – مدیریت باقیمانده

موضوع: زباله کش و حفاظت از محیط زیست اهمیت دفع پسماند بهینه
تاریخ: 4 آبان
نویسنده: سحر مظاهری

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *