ایمنی کارگران - دستگاه قیرپاش

ایمنی کارگران - دستگاه قیرپاش - احمدی خیبر


دستگاه قیرپاش با انتشار گازهای گلخانه‌ای و ترکیبات آلاینده‌ای موجب آلودگی هوا می شود. از احتراق قیر دی اکسید کربن به دست می‌آید. این گاز یکی از گازهای گلخانه‌ای اصلی است که به افزایش اثر گلخانه‌ای و افزایش گرمایش جهانی منجر می‌شود. از این رو چون قیر پاش یکی از دستگاه های متداول در ساخت جاده‌ها و کارهای عمرانی است. آلودگی هوا  دردستگاه قیر پاش یکی از مسائل مهم قابل توجه است . این آلودگی  ناشی از واکنش‌های شیمیایی قیر از مشکلات جدی در جوامع مدرن به حساب می‌آید. که تأثیرات آن بر سلامتی انسان ، تغییرات آب‌وهوایی و  محیط زیست بسیار زیان‌بار است.

فهرست تصاویر

دستگاه های قیرپاش 1 آلودگی هوا

دستگاه های قیرپاش 2 چسب آسفالت

دستگاه های قیرپاش 3تجهیزات به روز

دستگاه قیرپاش چیست و برای انسان چه ضرری دارد؟

دستگاهی که به ‌عنوان توزیع‌کننده آسفالت یا پخش‌کننده شناخته می ‌شود.  قیر پاش جزء ضروری عملیات  جاده‌ سازی است. به پاشش قیر به ‌صورت کنترل شده کمک می‌کند. یک دستگاه قیرپاش خوب باید دارای ویژگی ‌های زیر باشد: باید با فشار ثابت کار کند. باید قیر داغ را طبق نیاز با نرخ ثابت ارائه کند. باید دارای سیستم گرمایش مناسب باشد.

اجزای مختلف یک دستگاه قیرپاش عبارتنداز: شاسی یا چارچوب سم‌پاش، واحد مشعل برای گرم کردن و حفظ دائمی قیر.  موتور دستگاه قیرپاش برای تأمین انرژی مورد نیاز برای پمپ قیر و کمپرسور هوا استفاده می شود. پمپ قیر برای انتقال قیر از مخزن به نازل ‌های پاشش به کار می رود. ازکمپرسور هوا برای تأمین هوای فشرده برای تزریق قیر به نازل‌ها، تخلیه قیر از مخزن‌ها، سیستم نظافت استفاده می‌شود.

منابع اولیه گازها و ذرات  مرتبط با تولید آسفالت گازها و ذرات در هوا که از کارخانه‌های آسفالت تولید می‌شوند. در واقع کوره‌های  خشک‌کن‌ دستگاه قیرپاش و میکسرها هستند. که ذرات معلق و انواع گازهای گلخانه‌ای را در طول تولید منتشر می‌کنند. استنشاق دود ممکن است باعث تحریک مجاری تنفسی شود. پس از قرارگرفتن طولانی‌مدت در معرض غلظت‌های بالای بخار، برونشیت مزمن و احتمالاً سایر اختلالات تنفسی  ایجاد می شود. درنتیجه لازم است تدابیر مناسبی جهت کاهش آلودگی هوا در غیر پاش اتخاذ گردد. در زیر نکات پیشنهادی مجموعه احمدی خیبراشاره شده است:

آلودگی هوا - دستگاه قیرپاش

آلودگی هوا – دستگاه قیرپاش – احمدی خیبر

دستگاه های قیرپاش 1 آلودگی هوا

راهکارهای کاربردی و فنی کاهش آلودگی هوا در  دستگاه قیرپاش:

  1. استفاده از قیر با حداقل آلاینده‌ها:

قیر از تجزیه‌وتحلیل نفت خام تولید می‌شود و حاوی آلاینده‌های مختلفی است. برای جلوگیری از آلودگی هوادر دستگاه قیرپاش، قیر مورداستفاده باید حداقل مقدار آلاینده‌ها و مواد زاید را داشته  باشد. پس از انتخاب قیر با حداقل آلاینده‌ها، باید نظارت مستمر بر فرایند تولید و کنترل کیفیت انجام شود. تا از پایین آمدن آلاینده‌ها در هنگام تولید اطمینان حاصل شود. همچنین مشاوره با متخصصان محیط‌زیست و تخصصی در صنعت قیرپاشی مثل گروه احمدی خیبر برای تحلیل کیفیت مهم است.

  1. تولید قیر از منابع تجدیدپذیر و استفاده از مواد جایگزین:

به‌جای قیر از پلیمرها، یا مواد دیگر به‌عنوان پوشش جاده‌ها  که می توانند آلاینده کمتری تولید کنند استفاده شود. برای نگه‌داشتن سنگ‌دانه‌ها از چسب‌هایی  که بر پایه روغن‌های گیاهی یا مواد زائد مانند روغن پخت‌وپز  است استفاده شود. همچنین می توان از ژئوپلیمرها  که از مواد معدنی و فعال‌کننده‌های قلیایی ساخته می‌شوند استفاده کرد. این نوع چسب‌ها امکان بازیافت و استفاده مجدد از مواد روسازی آسفالت را آسان‌تر می‌کنند. برای برای تولید قیر، از منابع تجدیدپذیر مانند قیر تولید شده از گیاهان روغنی به‌جای نفت خام،  استفاده شود. که می‌تواند به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و آلودگی هوا کمک کند.

چسب آسفالت - دستگاه قیرپاش

چسب آسفالت – دستگاه قیرپاش – احمدی خیبر

دستگاه های قیرپاش 2 چسب آسفالت

3.دفع ایمن پسماند دستگاه قیرپاش و جداسازی مواد قابل‌بازیافت:

مدیریت صحیح  پسماند دستگاه قیرپاش و دفع ایمن آن می‌تواند از نشت و انتشار آلاینده‌ها به محیط‌زیست جلوگیری کند. در پسماند دستگاه قیرپاش ممکن است مواد قابل بازیافتی مثل قیر قدیمی و مواد دیگر وجود داشته باشد. پسمانددستگاه قیرپاش قابلیت استفاده در صنعت‌های دیگر را دارد می‌تواند به‌عنوان ماده مورد بازیافت استفاده شود. از این رو به کاهش نیاز به منابع طبیعی و مدیریت بهینه پسماند دستگاه قیرپاش کمک می‌کند. علاوه بر این می توان از مخازن حاوی زیست‌پذیر جهت ذخیره پسماند دستگاه قیرپاش از استفاده کرد. برای دفع ایمن پسماند دستگاه قیرپاش می توان از متخصصین مجموعه احمدی خیبر مشاوره گرفت.

استفاده از فناوری ‌های پیشرفته وبه روز در دستگاه قیرپاش

استفاده از فناوری ‌های پیشرفته می‌تواند به تصفیه قیر و کاهش انتشار آلاینده‌ های دستگاه قیرپاش کمک کند. از فیلتراسیون هوا در فرایند تولید قیر برای حذف ذرات معلق و آلاینده ‌ها استفاده می شود. به کارگیری سیستم‌های تصفیه قیر می‌توانند مواد آلاینده مثل سولفور، بنزن،  هیدروکربن‌های آروماتیک را حذف  و قیر تمیزتری تولید کنند. استفاده از کوره ‌های خشک‌کن پیشرفته که دارای سیستم‌های بهینه‌سازی احتراق باشد میزان مصرف سوخت و آلودگی را کاهش می‌دهد. سم‌پاش‌های امولسیون قیر که مجهز به سیستم‌های کنترلی پیشرفته هستند. این سیستم ها اپراتورها را قادر می‌سازد تا پارامترهای پاشش مانند سرعت جریان و الگوی اسپری را تنظیم کنند. این کنترل ‌های دقیق می‌توانند به دقت بیشتر در پاشش قیر و کاهش ضایعات کمک کنند.

استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین دردستگاه قیرپاش

براساس تجربه مجموعه Ahmadi kheybar  در تولیدانواع دستگاه قیرپاش توجه به توسعه فناوری‌های نوین حائز اهمیت است. ارتقاء فناوری‌های مرتبط با راه‌سازی و آسفالت می‌تواند کارایی و کیفیت پروژه‌ها را بهبود بخشد. از روش‌های نوین مانند استفاده از مواد جدید و فناوری‌های پیشرفته مانند iot  می توان بهره گرفت. همچنین ترکیب آن با هوش مصنوعی و یادگیری ماشین  به کاهش هزینه‌ها و افزایش دوام پروژه‌ها کمک کند. در زیر به کاربرد برخی از این تکنولوژی ها اشاره شده است:

از سیستم‌های کنترل پیشرفته می‌توان برای کنترل از راه دور از طریق اینترنت برای دستگاه قیرپاش استفاده کرد. یادگیری ماشینی را می‌توان برای نظارت در زمان واقعی عملکرد قیر به کاربرد. حسگرها و دستگاه‌های IoT می‌توانند داده‌ها را جمع‌آوری کنند.  سپس برای ایجاد تنظیمات در مخلوط قیر یا برنامه‌ریزی پیشگیرانه تعمیر و نگهداری تجزیه‌وتحلیل مورداستفاده قرار گیرند. الگوریتم‌های یادگیری ماشین را می‌توان برای کارهای بهینه‌سازی به کار برد. هدف از آن یافتن بهترین ترکیب از خواص قیر و مواد افزودنی برای دستیابی به اهداف خاص است.  الگوریتم  یادگیری ماشین می‌تواند یک مخلوط قیر را برای اطمینان از عملکرد خوب بهینه کند.

تجهیزات به روز - دستگاه قیرپاش

تجهیزات به روز – دستگاه قیرپاش – احمدی خیبر

دستگاه های قیرپاش 3تجهیزات به روز

سایر اقدامات کنترلی جهت کاهش آلودگی هوا در قیرپاش:

1.مانیتورینگ و ارزیابی:

مانیتورینگ و ارزیابی نقش مهمی در کاهش آلودگی هوا در دستگاه قیرپاش و بهبود کیفیت هوا دارند. این فرایندها به تجزیه‌وتحلیل آلاینده‌های هوا و کیفیت قیر کمک می‌کنند. علاوه بر این به تصمیم‌گیری‌های بهینه برای کاهش انتشار آلاینده‌ها و بهبود محصولات قیر کمک می‌کنند. سیستم‌های مانیتورینگ مناسب برای اندازه‌گیری آلاینده‌های هوا و کیفیت هوا  را می توان در نزدیکی محل‌های دستگاه قیرپاش نصب کرد. به‌عنوان ابزاری برای نظارت بر فعالیت‌ها و اعمال تصمیمات بهینه در خصوص کاهش آلودگی هوا در دستگاه قیرپاش استفاده شوند.

  1. تعهد به استانداردهای زیست‌محیطی و تحقیق و توسعه مداوم:

اجبار تولیدکنندگان قیر به رعایت استانداردهای زیست‌محیطی و تطابق با مقررات زیست‌محیطی مهم است. مهندسان به تحقیق و توسعه مداوم برای بهبود فرایندها و فناوری‌های جدید جهت جلوگیری از آلودگی در دستگاه قیرپاش بپردازند. مشاوره با متخصصان محیط‌زیست و متخصصان در صنعت قیرپاشی مهم است

3.توجه به ایمنی کارگران:

مجموعه  Ahmadi Kheybarبا تجربه چندین ساله در صنعت راه‌سازی و آسفالت، ایمنی کارگران را توصیه  می کند. توجه و رعایت اصول ایمنی  بخش کارگران در محیط‌های راه‌سازی، باید در اولویت قرار بگیرد. ایمنی کارگران یکی از اولویت‌های اصلی هر پروژه راه‌سازی و آسفالت است. در این راستا، ارائه آموزش‌های ایمنی مناسب و اجرای استانداردها می‌تواند به حفاظت از سلامت کارگران، کاهش حوادث کمک کند. تمام کارگران باید آموزش‌های ایمنی را دریافت کنند تا به اطلاعات لازم برای ایمنی در محیط کار دست پیدا کنند. این آموزش‌ها باید شامل مواردی مانند رفتارهای ایمنی، شناخت تجهیزات ایمنی، و روش‌های عمل در مواجهه با خطرات باشد.

چکیده مطالب مربوط به آلودگی هوا در دستگاه قیرپاش

کاهش آلودگی هوا در دستگاه قیرپاش‌ امری بسیار حیاتی برای بهبود کیفیت هوا و حفظ محیط‌زیست و سلامت انسان‌ها است. برای دستیابی به این هدف، می‌توان از راهکارهای متنوعی استفاده کرد. این راهکارها باید به‌صورت جامع و هماهنگ بین دولت، صنعت، جوامع و انجمن‌های محیط‌زیستی انجام شوند. با رعایت این راهکارها و ایجاد تغییرات در فرایندها صنعت قیرپاشی، به کاهش آلودگی هوا در دستگاه قیرپاش دست می یابید. این تدابیر به‌سلامت عمومی مردم و محیط‌زیست کمک می‌کنند. همچنین برای صنعت فعال در حوزه قیرپاشی  از نظر اقتصادی  نیز سودمند است.  مشاوره با  مجموعه متخصصین  Ahmadi Kheybarبرای تحلیل کیفیت قیر میزان آلودگی هوا در دستگاه قیرپاش را به حداقل می رسد.

راهکارهای کاربردی کاهش آلودگی در قیرپاش 1-    استفاده از قیر با حداقل آلاینده‌ها

2-    تولید قیر از منابع تجدیدپذیر و استفاده از مواد جایگزین

3-    دفع ایمن پسماند دستگاه قیرپاش و جداسازی مواد قابل‌بازیافت

4-    استفاده از فناوری های پیشرفته و به روز در دستگاه قیرپاش

اقدامات کنترلی جهت کاهش آلودگی هوا در قیرپاش 1-    مانیتورینگ و ارزیابی

2-    تعهد به استانداردهای زیست‌محیطی و تحقیق و توسعه مداوم

3-    توجه به ایمنی کارگران

نویسنده فاطمه سلیمانی
تاریخ 19/06/1402

سؤالات متداول خوانندگان این مطلب در مورد دستگاه  قیرپاش

  • منابع تولید گازها در فرایند آسفالت کدام‌اند؟

کوره‌های خشک‌کن دستگاه قیرپاش و میکسرها

  • برای ترمیم آسفالت و کارهای عمرانی با دستگاه قیرپاش از چه ماده جایگزینی می‌توان استفاده کرد؟

مواد جایگزین با پایه گیاهی و ژئوپلیمری

  • فناوری‌های پیشرفته قابل‌استفاده در دستگاه قیرپاش کدام‌اند؟

سیستم‌های تصفیه دستگاه قیرپاش، کوره‌های پیشرفته برای خشک‌کردن قیر، تکنولوژی‌های بهینه‌سازی احتراق کوره‌های دستگاه قیرپاش و هوش مصنوعی

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *