قیرپاشی در پروژه های پل سازی - قیرپاشی در صنایع

قیرپاشی در پروژه های پل سازی - قیرپاشی در صنایع - احمدی خیبر


قیرپاشی در صنایع مختلفی استفاده می‌شود. یکی از این صنایع، صنعت ساخت و ساز، راه سازی و پل سازی است. در واقع عملیات قیرپاش در کلیه پروژه‌های راه سازی و پل سازی استفاده می‌شود. در پروژه‌های عمرانی ابتدا زیرساخت‌های لازم برای ساخت جاده، راه یا پل ایجاد می‌شود. پس از اینکه سازه مورد نظر بنا شد، برای مسطح کردن آن باید اقدامات لازم را انجام داد. معمولا برای مسطح کردن جاده‌ها، پل‌ها و سایر معابر شهری از عملیات قیرپاش استفاده می‌شود. در اینجا قصد داریم با قیرپاشی در صنایع و کاربردهای آن بیشتر آشنا شویم. با احمدی خیبر همراه باشید.

فهرست تصاویر

قیرپاشی در پل سازی 1مراحل قیرپاشی در پل سازی

قیرپاشی در پل سازی 2کاربرد قیرپاشی در پروژه های عمرانی

قیرپاشی در پل سازی 3 نکات مهم قیرپاشی در پل سازی

عنوان راهنمایی برای استفاده از قیرپاش در پروژه های پل سازی
تاریخ انتشار 10 مهر 1402
نویسنده صفورا روستایی

قیرپاش چیست و قیرپاشی در صنایع چه جایگاهی دارد؟

قیرپاش یک ماشین صنعتی راه سازی است که عملیات پاشیدن قیر بر روی سطوح را انجام می‌دهد. قیرپاشی در صنایع مختلف با این دستگاه انجام می‌شود. این دستگاه از چندین نازل قیر تشکیل شده است. با استفاده از نازل‌ها، قیر از ماشین قیرپاش خارج می‌شود. زاویه نازل‌ها به گونه‌ای تنظیم می‌شود که بتواند به طور یکنواخت قیر را خارج کند. هر گونه پخش غیریکنواخت قیر می‌تواند بر کیفیت نهایی اثر منفی بگذارد. قیرپاشی در صنایع با استفاده از انواع قیرهای خالص و امولسیونی انجام می‌گیرد. یک دستگاه قیرپاش می‌تواند انواع قیر را به راحتی روی سطح پخش کند. در ahmadikheybar ابتدا با انواع قیرپاش‌های موجود در بازار آشنا می‌شویم. همچنین به بررسی قیرپاشی در صنایع و کاربردهای آن می پردازیم.

انواع قیرپاش موجود در بازار و کاربردهای قیرپاشی در صنایع

 • قیرپاش دستی: معمولا برای قیرپاشی از دستگاه‌ها و ماشین آلات صنعتی استفاده می‌شود. با این حال، نوعی قیرپاش دستی برای عملیات قیرکشی ساده نیز تولید شده است. این نوع قیرپاش می‌تواند سطح‌های کوچک را به آسانی قیرکشی کند. معمولا برای انجام تعمیرات ساختمانی جزئی و لکه گیری‌ها از این قیرپاش استفاده می‌شود. اما باید گفت: قیرپاش دستی در زمینه قیرپاشی در صنایع جایگاه چشمگیری ندارد. تنها در مواقعی که بخش کوچکی از جاده یا پل دچار ترک شده باشد، از این نوع قیرپاش استفاده می‌شود. بنابراین یکی از کاربردهای این نوع از قیرپاشی در صنایع، انجام تعمیرات کوچک و سطحی است. قیرپاش‌های دستی در انواع 10 لیتری، 25 لیتری و 50 لیتری تولید و روانه بازار می‌شوند.
 • قیرپاشی صنعتی: قیرپاش صنعتی پرکاربردترین ماشین قیرپاشی در صنایع است. این ماشین صنعتی به صورت کاملا حرفه ای عملیات قیرپاشی را انجام می‌دهد. با قرارگیری مخلوط قیر درون دستگاه و اجرای اپراتور ماشین، عملیات قیرپاشی شروع می‌شود. ماشین قیرپاشی روی سطح مورد نظر حرکت می‌کند و قیر روی آن ریخته می‌شود. اپراتور می‌تواند زاویه نازل‌ها را تنطیم کند تا قیر به یک میزان روی سطح پخش شود. قیرپاش‌های صنعتی معمولا برای حمل حجم‌های بالای قیر ساخته می‌شوند. با این حال برخی از قیرپاش‌های صنعتی نیز تولید شده‌اند که حجم کمتری دارند. نقش اصلی این نوع ماشین آلات قیرپاشی در صنایع، لکه گیری و ترمیم سطوح مختلف است.

مراحل استفاده از دستگاه قیرپاش در پروژه‌های راه‌سازی و پل سازی

قیرپاشی و پل سازی - قیرپاشی در صنایع

قیرپاشی و پل سازی – قیرپاشی در صنایع – احمدی خیبر

قیرپاشی در پل سازی 1مراحل قیرپاشی در پل سازی

همان طور که قبلاً اشاره شد، قیرپاشی در صنایع گوناگونی استفاده می‌شود. عمده‌ترین و بارزترین کاربرد قیرپاشی در صنایع، در پروژه‌های عمرانی و راه‌ سازی است. در واقع برای ساخت یک جاده و مسطح کردن آن نیاز به استفاده از آسفالت است. یک آسفالت کامل و بی نقص نیز نیاز به عملیات قیرپاشی به موقع و صحیح دارد. هر چه این مرحله دقیق‌تر انجام شود، کیفیت نهایی کار بالاتر می‌رود. در ادامه با مراحل آسفالت و قیرپاشی و جایگاه اصلی مرحله قیرپاشی در صنایع عمرانی آشنا می‌شویم:

 • زیرسازی: قبل از انجام مرحله قیرپاشی در صنایع، نیاز به زیرسازی است. در زیرسازی یک جاده باید شیب جاده، سطح بندی و جدول بندی به طور کامل انجام شود. در این مرحله شن ریزی و سنگ ریزی روی سطح جاده نیز انجام می‌شود. دستگاه گریدر بر روی سطح مورد نظر حرکت می‌کند و مواد ریخته شده را کاملاً صاف و یک دست می‌کند. سپس روی آن آب پاشیده می‌شود تا غلتک بتواند به راحتی روی سطح مورد حرکت کند.
 • قیرپاشی: پس از زیرسازی جاده، نوبت به عملیات قیرپاشی در صنایع می‌رسد. کاربرد قیرپاشی در صنایع مختلف در این مرحله بیشتر آشکار می‌شود. به دلیل اینکه قیرپاشی در این مرحله می‌تواند زیرسازی را به درستی تکمیل کند. قیرریزی درست در این مرحله می‌تواند منافذی که بین سنگ ریزه‌ها و شن‌ها بوده را کاملاً بپوشاند. اگر در این مرحله منافذ بسته نشوند، زمینه برای نفوذ آب باران و ترک خوردگی سطح جاده فراهم می‌شود.
 • آسفالت کردن و غلتک زنی: با قیرپاشی در صنایع، جاده برای آسفالت کردن و غلتک زنی آماده می‌شود. به عبارت دیگر، قیرپاشی باعث می‌شود چسبندگی آسفالت بیشتر شود. در این مرحله آسفالت انجام می‌شود. همچنین برای اتمام کار، یک غلتک سنگین روی آسفالت حرکت داده می‌شود. غلتک ناهمواری‌های باقی مانده را کاملاً صاف کرده و کار را تمام می‌کند.

کاربردهای دستگاه قیرپاشی در صنایع و پروژه‌های عمرانی مختلف

کاربرد قیرپاشی در پل سازی - قیرپاشی در صنایع

کاربرد قیرپاشی در پل سازی – قیرپاشی در صنایع – احمدی خیبر

قیرپاشی در پل سازی 2کاربرد قیرپاشی در پروژه های عمرانی

در بخشی قبلی با مراحل قیرپاشی در صنایع و پروژه‌های عمرانی آشنا شدیم. همچنین جایگاه قیرپاشی را در این مراحل بیان کردیم. اما بر طبق تجربه کارشناسان ahmadikheybar قیرپاشی در صنایع دیگری نیز دیده می‌شود. این کاربردها عموماً پیرامون صنعت راه سازی و جاده سازی است. با این حال سعی شده است جزئی‌تر به آن پرداخته شود تا کاربردهای آن آشکارتر و شفاف تر شود. برخی از کاربردهای دستگاه قیرپاشی در صنایع و پروژه‌های عمرانی مختلف در زیر آورده شده است:

 • جاده سازی و آسفالت کردن: یکی از کاربردهای قیرپاشی در صنایع جاده سازی است. هر نوع جاده‌ای که ساخته می‌شود از جاده‌های درون شهری و برون شهری نیاز به آسفالت کردن دارد. بنابراین در مراحل آسفالت کردن حتماً باید از قیرپاشی استفاده شود. قیرپاشی می‌تواند جاده را مقاوم کند و ترک یا شکاف‌های موجود در آن را پر کند. بنابراین عمده‌ترین کاربرد قیرپاشی در زمینه جاده سازی و آسفالت کردن است.
 • پل سازی: پس از جاده سازی، دومین کاربرد قیرپاشی در صنایع، مربوط به پل سازی است. زمانی که سازه اصلی پل بنا شد، باید آسفالت کردن و قیرپاشی آن در اولویت قرار گیرد. نفوذ عوامل مخرب محیطی به سطح پل می‌تواند عمر آن را به شدت کاهش دهد. بنابراین باید از قیرپاشی در پل سازی نیز استفاده شود. قیرکشی روی پل‌ها مانعی برای نفوذ آب باران به لایه‌های زیرین می‌شود.
 • آب بندی و عایق کردن سطوح: در صنایع مختلف هر سطح وسیعی نیاز به آب بندی دارد. معمولاً هر سطحی که نیاز به آب بندی داشته باشد، نیاز به قیرپاشی نیز خواهد داشت. به دلیل اینکه قیرپاشی تکمیل کننده مرحله آب بندی سطوح است. قیرپاشی یک روش مقرون‌به‌صرفه برای آب بندی است که می‌تواند در صنایع گوناگونی موثر واقع شود. بنابراین یکی از کاربردهای قیرپاشی در صنایع، آب بندی و عایق کردن سطوح است.

نکات مهم استفاده از قیرپاش در پروژه‌های پل سازی

نکات قیرپاشی در پل سازی - قیرپاشی در صنایع

نکات قیرپاشی در پل سازی – قیرپاشی در صنایع – احمدی خیبر

قیرپاشی در پل سازی 3 نکات مهم قیرپاشی در پل سازی

برای انجام عملیات قیرپاشی در صنایع به ویژه در پروژه‌های پل سازی حتماً باید از قیرپاش‌های صنعتی استفاده شود. هنگامی که پل سازی به اتمام رسید، می‌توان عملیات آسفالت کردن و قیرپاشی را آغاز کرد. در ابتدا باید زیرسازی‌های لازم بر روی پل انجام شود. پس از این کار می‌توان قیرپاشی سطح پل را شروع کرد. ماشین قیرپاش باید به آرامی بر روی پل حرکت کند. هم‌زمان با حرکت ماشین، باید ترکیب قیر توسط نازل‌های قیرپاش روی سطح پل ریخته شود. این قیر می‌تواند خالص یا قیر امولسیونی باشد.

برای استفاده از قیرپاشی در صنایع پل سازی باید به شرایط جوی نیز توجه شود. بهتر است در آب و هوای بارانی و وزش شدید باد از این کار خودداری شود. به دلیل اینکه قیر پاشی هنگام بارش باران و وزش باد شدید می‌تواند کیفیت کار را تحت تأثیر قرار دهد. در واقع سطح خیس می‌تواند روی مقاومت قیر اثر منفی بر جای بگذارد و قیر را روان کند. علاوه بر این وزش بادهای شدید نیز می‌تواند بر قیر خارج شده از نازل‌ها اثر منفی بگذارد. همچنین مانع پخش یکنواخت قیر بر روی سطح پل شود.

جمع بندی و نتیجه گیری در مورد قیرپاشی در صنایع مختلف

در احمدی خیبر با قیرپاشی و مراحل آن در پروژه‌های عمرانی و پل سازی آشنا شدیم. همچنین قیرپاشی در صنایع را مورد بررسی قرار دادیم. با اجرای صحیح قیرپاشی در صنایع می توانید از بروز ترک‌ها و شکاف‌های سطحی و عمیق جلوگیری کنید. این شکاف‌ها و ترک‌ها می‌توانند هم در سطح جاده و هم در سطح پل ایجاد شوند. بنابراین باید در هر سازه‌ای بر اجرای صحیح مرحله قیرپاشی تاکید داشت. برای اجرای صحیح این مرحله می‌توانید از تیم احمدی خیبر کمک بگیرید. سال‌ها تجربه ahmadikheybar می‌تواند خیال افراد را از انجام صحیح قیرپاشی آسوده کند. برای آشنایی بیشتر با انواع خدمات، تعرفه ها و هزینه ها با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول در زمینه قیرپاشی در پروژه‌های پل سازی

 • نقش اصلی قیرپاشی در صنایع و پروژه‌های پل سازی چیست؟

با استفاده از قیرپاشی در صنایع، سطح پل یا جاده به طور کاملاً پوشانده می‌شوند. در نتیجه هیچ گونه منفذ یا ترکی باقی نمی‌ماند.

 • کاربرد قیرپاشی در صنایع راه سازی و پل سازی چیست؟

قیرپاشی به منظور آب بندی یک سطح انجام می‌شود. علاوه بر این بستن منافذ و هموار کردن سطح نیز جزء کاربرد قیرپاشی در صنایع شناخته می‌شود.

 • از قیرپاش در چه مرحله‌ای از راه‌سازی استفاده می‌شود؟

پس از انجام زیرسازی‌های جاده یا پل می‌توان از قیرپاش استفاده کرد. استفاده از قیرپاشی در صنایع تا حد زیادی می‌تواند استحکام زیرسازی را افزایش دهد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *