کامیون قیری - قیرپاش مدرن

کامیون قیری - قیرپاش مدرن - احمدی خیبر


قیرپاشی با کیفیت جزو دسته ماشین های عمرانی محسوب میشوند. تجهیزات گرم کردن، انتقال و پخش قیر بر روی سطح جاده در ساختمان ساده قیر پاش تعبیه شده است. برای قشرنفوذی(پریمکت) و اندود سطحی(تک کت) از ماشین قیر پاش استفاده میشود. این ماشین های  به صورت مستقل عمل نمیکنند. لازم است جدای ازراننده حامل ماشین ازشخص دیگری که متصدی‌ اجرای‌ عملیات قیرپاشی وکنترل مراحل قیرپاشی سطوح گردد استفاده نمود تا قیرپاشی باکیفیت انجام شود.

با توجه به هدف کاربران قیرپاش می‌‌توان حجم سیستم کنترل آنرا انتخاب نمود. درامورشهری لکه گیری ونوارهای حفاری قیرپاشی با کیفیت توصیه می‌شود.در حوزه ی راه سازی هم بستگی به به حجم کاردارد که می‌شود از قیرپاش های 4 تا 14 تنی استفاده کرد.  ahmadikheybarمتخصص درساخت کامیون های قیرساز در اصفهان

فهرست تصاویر

کامیون حمل قیر 1حمل قیر باکیفیت

کامیون حمل قیر 2کمپرسی های حمل قیر

کامیون حمل قیر 3نانک قیر

قیرپاشی با کیفیت و 7مورد از دلایل انتخاب آن!

ماشین‌های قیرپاشی با کیفیت باید شامل بخش های زیادی می‌ باشند که چندتایی از آن را با هم مرور خواهیم کرد.

مخزن قیرپاش:
درمخزن بیضوی شکل این قیر پاش‌ قیر مورد نیازجاده نگهداری می‌شود. در مخزن مجهز به عایق‌ و موج‌گیر و تجهیزات ضروری ‌مربوط به کنترل میزان قیر، دما، میزان چسبندگی، وخروج بخارحاصل از دمای بالای قیرمی‌باشد. علت ‌استفاده ازموج‌ گیر گرفتن تاثیرارتعاشات حاصل ازحرکت ماشین برمایع درون مخزن و حفظ  قیرپاشی با کیفیت می‌باشد.
سیستم گرمایشی:
برای جلوگیری ازانجماد قیر درون مخزن و قیرپاشی با کیفیت به سیستم  گرمایشی و استاندارد برای‌ نگهداری قیر نیازاست. همچنین برای ‌قیرپاشی با کیفیت باید به طورمتناوب دمای ‌قیربررسی و کنترل شود. تا ازگرم شدن قیر جلوگیری ‌شود وخطراشتعال وخراب شدن قیر کم شود.
پمپ قیر:
یکی از عوامل قیرپاشی با کیفیت پمپ قیر است که با جابه جا نمودن قیر درون مخزن همه ی قسمت های قیر را گرم می‌کند. محل قرارگیری پمپ قیر زیر مخزن ماشین قیرپاش قرار دارد.  ahmadikheybar حرفه ایی درساخت قیرپاش های دستی،نیمه اتوماتیک،اتوماتیک در اصفهان

ماشین قیر - قیرپاشی با کیفیت

ماشین قیر – قیرپاشی با کیفیت – احمدی خیبر

کامیون حمل قیر 1حمل قیر باکیفیت
واحد نیرو:                                                                                            
نیرویی که مورد نیازبخش های مختلف ماشین های قیرپاش است که باعث قیرپاشی با کیفیت می‌شود. مثل نیروی مورد نیاز پمپ از واحد نیرو که موتورهیدرولیکی یا بنزینی است تامین می‌شود.
نازل ها:
وظیفه اصلی نازل کمک به لوله پخش قیراست که‌ هم جهت ‌پخش صحیح قیررابرعهده داردهم به قیرپاشی با کیفیت تر کمک می‌کند. با استفاده از نازل درعملیات قیرپاشی، قیر زمان خروج از لوله شکل می‌گیرد.
ظرف قیرپاش:
زمانی از ظرف قیرپاش استفاده می‌کنیم که قیرپاشی با ماشین امکان پذیر نباشد. مثل گوشه جداول از این وسیله برای پرکردن چاله های کوچک و همتراز کردن سطوح جهت قیرپاشی با کیفیت است.

موارد استفاده از ماشین های قیرپاشی عبارتند از:

در سراسر جهان از قیرپاش یا وسایل دیگر استفاده می‌شود. قیرپاش ابزاری است که جهت پاشش قیر روی سطوح فلزی و فولادی،سطح جاده یا ستون بتنی است.قیرپاش های بزرگ درحوزه راهسازی کاربرد دارند.ایجادکردن سطوح مناسب قیری در جاده هابرای ریختن آسفالت نوسازی ولکه گیری جاده ها، جدول ها، عریض کردن جاده ها. برای انتخاب ماشین مورد نظر و تعیین ظرفیت ابتدا پروژه مورد نظر مشخص می‌شود.
با بررسی عملیات مورد نظر مساحت قیرپاشی تعیین می‌شود. میزان مصرفی قیر مورد نیاز و ماشین قیرپاشی با کیفیت ارسال می‌شود. شرکت احمدی خیبربزرگترین شرکت تولید کننده کمپرسی‌های جاده‌ای وغیرجاده ای است. ساخت قیرپاشی با کیفیت درشرکت احمدی خیبر انجام می شود. نوع قیرپاش ها نسبت به مساحت آنها برای قیرپاشی وعرض پروژه مشخص می‌گردد.

کامیون قیری - قیرپاشی به سبک قدیم

کامیون قیری – قیرپاشی به سبک قدیم – احمدی خیبر

کامیون حمل قیر 2کمپرسی های حمل قیر

محاسبه ی مساحت و کیفیت قیر به چه صورت است:

در مساحت های بزرگ مقدار قیر مورد استفاده با توجه به فضا بر حسب گالن محاسبه می‌شود. در فضای های کوچک،حجم پروژه به صورت تجربه و چشمی انجام می‌شود. مخزن ها در قیرپاشی با کیفیت دارای اندازه های مختلفی هستند. دامنه مخزن ها و تانک ها در قیرپاشی با کیفیت بین 800 تا 7 هزار گالن است. حجم گالن های کوچک بین 400 هزار گالن است که به آن قیرپاش تعمیرکننده می‌گوییم. ماشین هایی هم برای ذخیره وگرم کردن آسفالت می‌باشند که در اندازه 13 هزار گالن تولید می‌شوند. شما نصبت به نیاز خود میتوانید مدل های مختلف را تهیه کنید با توجه به داشتن ظرف قیرپاش و لوله های خرطومی میتوان گوشه جداول و لکه هارو پر کرد.

چند مورد از مزایای  پر کاربرد قیرپاش ها

قیرپاشی یکی از روش‌های رایج در اجرای پوشش آسفالتی بر روی سطوح مختلف است. با این حال، همانند هر روش ساخت و ساز دیگری، قیرپاشی نیز دارای معایبی است که در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  1. زمان نصب طولانی: قیرپاشی ممکن است زمان بیشتری نسبت به روش‌های دیگری همچون بتن ریزی یا پوشش سرامیکی برای نصب نیاز داشته باشد.
  2. نیاز به تعمیرات مکرر: پوشش آسفالتی قیری پس از مدتی به دلیل تحمل نسبتاً کمتر به تغییرات دما و ترکیدگی‌های سطح، نیاز به تعمیرات مکرر دارد.
  3. آسیب‌پذیری در برابر روغن و سوخت: قیرپاشی که در معرض روغن و سوخت قرار دارد، ممکن است که در برابر آن‌ها آسیب پذیر باشد و در نتیجه، عمر کوتاهی داشته باشد.

رتبه بندی قیرپاش ها از نظر حجم های قیر

کلا قیرپاش ها از نظر حجم به دو رده پرتابل دستی یا ماشینی تقسیم می‌شوند. نمونه دستی به صورت پیسوله مخصوص است. حجم 100 تا 200 لیتری که برای قیرپاشی نوارهای حفاری و قیرپاشی با کیفیت ساختمان قابل استفاده است. پرتابل ها به صورت یدک کش طراحی و ظرفیت 500تا2000لیتری دارند. با توجه به حجم تانک این قیرپاش ها یک یا دو محوره ساخته می‌شوند البته امکان ساخت ظرفیت4000 لیتری وجود دارد. قیرپاش ماشینی هم بستگی به نوع شاسی امکان نصب روی وانت،نیسان،کامیونت را دارد. ولی باید قدرت مانور دستگاه در محور مد نظر باشد. قیرپاشی با کیفیت با نیسان با ظرفیت حدودی2 تن و قیرپاش‌های قابل نصب روی‌ کامیون با ظرفیت3 تا5  تن‌بسته به نوع شاسی قابل ساخت هستند.

کامیون قیری - کامپرسی قیری

کامیون قیری – کامپرسی قیری – احمدی خیبر

کامیون حمل قیر 3تانک قیر

نتیجه گیری با کیفیت ترین عوامل قیرپاشی و نحو انتخاب آن

قیرپاش ها از نظرسیستم کنترل به صورت زیردسته بندی می‌شوند.

قیرپاش های دستی هستند که کلیه تنظیمات دستگاه به توسط شیرهای تعبیه شده توسط اپراتور قیرپاش انجام میگیرد.قیرپاش های نیمه اتوماتیک که قسمتی از تنظیمات آن به صورت کنترل پنوماتیک وهیدرولیک توسط پنل کنترل قابل مدیریت است. برخی نیز توسط اپراتور به صورت دستی وارد می‌شود.

قیرپاش تمام اتوماتیک تنظیماتی مثل حجم وعرض پاشش، سیرکوله، بارگیری وتخلیه قیرقابل کنترل و توسط پنل کنترل تعبیه شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر داخل سایت احمدی خیبر عضو شوید و ماروهمراهی کنید.قیرپاش ها مستقل عمل نمی‌کنند و نیازمند اپراتورهستند که درمدل های دستی و نیمه دستی مورد استفاده قرارمی‌گیرند. با انتخاب نوع قیرپاشی با کیفیت میتوان از لحاظ هزینه و مواد صرفه جویی کرد.

پاسخ به سوالات متداول درباره قیرپاشی با کیفیت

  1. برای جلوگیری از سرد شدن قیر چه راهکاری وجود دارد؟ برای جلوگیری از انجماد قیر درون مخزن وحفظ قیرپاشی با کیفیت به سیستم مناسب گرمایشی و استاندارد برای نگهداری قیرنیازاست.
  2. برای کیفیت قیر چکار باید انجام داد؟ یکی از عوامل قیرپاشی با کیفیت پمپ قیر است که با جابه جا نمودن قیر درون مخزن همه ی قسمت های قیر را گرم می‌کند.
  3. وظیفه ی ‌نازل‌ها چیست؟ وظیفه اصلی نازل‌کمک به لوله پخش قیراست‌که‌هم‌جهت پخش صحیح قیررا برعهده‌داردهم به قیرپاشی با کیفیت ترکمک می‌کند.ahmadikheybar پیشرو درساخت قیرپاشی با کیفیت در اصفهان
نویسنده امید فروتن
تاریخ 25/04/1402
کاربردها ساختمان،بزرگ راه ها،اتوبان ها،راه سازی
مدل ها دستی،نیمه اتوماتیک،تمام اتوماتیک

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *