یک پمپ قیرپاش - پمپ قیرپاش

یک پمپ قیرپاش - پمپ قیرپاش - احمدی خیبر


پمپ قیر پاش یکی تجهیزات مهم در قیر پاش برای انتقال قیر یا آسفالت به سطح مورد نظر استفاده می‌شود. این پمپ ها عموماً برای پروژه‌های بزرگ مانند روکش کردن جاده‌ها، پارکینگ‌ها، فرودگاه‌ها و سایر سطوح قیر پاش استفاده می‌شوند. این پمپ ابتدا قیر را از مخزن خود جمع آوری می کند. سپس با استفاده از فشار هوا، قیر را بر روی سطح مورد نظر پخش می پاشاند. عملکرد پمپ به صورت خودرویی یا تلسکوپی است و باعث تسریع فرآیند روان شدن قیر و صافی سطح آسفالت می‌شود. پمپ قیر پاش معمولاً به صورت یک واحد متحرک و نصب شده بر روی یک کامیون یا تریلر عرضه می‌شود. برای مشاهده پمپ های قیر پاش به سایت احمدی خیبر مراجعه کنید.

فهرست تصاویر

پمپ قیر پاش  1 انتقال قیر از طریق پمپ

پمپ قیر پاش  2 یک قیرپاش کوچک

پمپ قیر پاش  3 یک  قیرپاش گازی

نحوه عملکرد پمپ قیر پاش و اجزای سازنده آن

پمپ قیر پاش از یک موتور قدرتمند و یک پمپ قیر تشکیل شده است. موتور، قدرت لازم برای چرخاندن پمپ قیر را فراهم می‌کند. پمپ قیر اغلب دارای یک مجموعه ولومتر و صفحه کنترل است که میزان مناسب قیر را تنظیم می کند. این پمپ‌ها اجزای مختلفی در قیر پاش دارند اما بطور کلی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • مخزن قیر: این قسمت برای ذخیره و حمل قیر به پمپ استفاده می‌شود. مخازن معمولاً از فولاد یا فولاد ضد زنگ ساخته می‌شوند.
 • سیستم گرمایش: پمپ قیر پاش از یک سیستم گرمایش استفاده می‌کند تا قیر را به درجه حرارت مطلوب برساند. این قیر با گرم شدن به حالت مایع تبدیل می‌شود و آماده پاشش می‌شود.
 • سیستم انتقال قیر: این سیستم قیر را از مخزن به نازل‌های پاشش منتقل می‌کند. این سیستم ممکن است از پمپ‌ها و لوله‌ها برای انتقال قیر استفاده کند.
 • نازل‌های پاشش: این نوع نازل‌ها برای پخش قیر به صورت یکنواخت بر روی سطح راه‌ها استفاده می‌شوند. طراحی نازل‌ها ممکن است به صورت قابل تنظیم باشد تا میزان پوشش قیر تغییر کند. برای آشنایی با انواع کمپرسی قیرپاش به سایت ahmadikheybar مراجعه کنید.

نحوه عملکرد پمپ قیر پاش به این صورت است:

 1. قیر از مخزن به داخل پمپ راه می‌یابد. در این مرحله، قیر ممکن است گرمایش یابد تا به حالت مایع برسد.
 2. پمپ، قیر را از مخزن مکانیکی یا الکتریکی جذب می‌کند و به داخل سیستم انتقال قیر می‌فرستد.
 3. سیستم انتقال قیر، قیر را به نازل‌های پاشش منتقل می‌کند. در حین انتقال، خنک کاری قیر انجام می شود تا به درجه حرارت مطلوب برسد.
 4. نازل‌های پاشش، مخلوط قیر را به صورت مایع و یکنواخت بر روی سطح راه‌ها پخش می‌کنند. این مخلوط شامل مواد راه‌سازی مانند آسفالت و مواد حاوی قیر می باشد.

انتقال قیر پاش از طریق پمپ - پمپ قیر پاش

انتقال قیر پاش از طریق پمپ – پمپ قیر پاش – احمدی خیبر

پمپ قیر پاش  1 انتقال قیر از طریق پمپ

دسته بندی قیرپاش ها براساس نوع کاربری و عملکرد پمپ قیر پاش

قیرپاش‌ها، بر اساس نوع کاربری و نیازهای مختلف در صنعت راه‌سازی و ساختمانی، انواع مختلفی دارند. برخی از انواع مختلف قیرپاش‌ها عبارت‌اند از:

 • قیرپاش‌های کوچک: این نوع قیرپاش‌ها برای پاشش لایه‌های نازک از قیر به عنوان پایه روی سطح راه‌ها استفاده می‌شوند. این لایه قیر، داخل پمپ قیر پاش، برای تراکم و چسبندگی به سطح آسفالت جدید یا روکش‌های جدید استفاده می‌شود.
 • قیرپاش‌های پرتابی: این نوع قیرپاش‌ها برای پخش قیر به صورت یکنواخت و بزرگ‌تر روی سطح راه‌ها استفاده می‌شوند. قیرپاش‌های پرتابی به عنوان یک وسیله توزیع قیر در فرآیند پوشش‌دهی راه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • قیرپاش‌های بزرگ: این نوع قیرپاش‌ها برای پاشش قیر به مقدار زیاد روی سطح راه‌ها استفاده می‌شوند. معمولاً در پروژه‌های بزرگ راه‌سازی و انجام کارهای بزرگ راه‌سازی استفاده می شوند. پمپ قیر پاش و مخزن قیر، در ابعاد بزرگ تری بر روی این ماشین نصب می شوند.
 • قیرپاش‌های اسپری‌شده: این نوع قیرپاش‌ها برای پاشش امولسیون‌های قیری به سطح راه‌ها استفاده می‌شوند. امولسیون‌های قیری بیشتر در مناطق خنک مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای استفاده آسان‌تر و بهبود کیفیت پوشش‌ها از این نوع قیرپاش‌ها استفاده می‌شود. این نوع قیرپاش ها بسیار ساده بوده و پمپ قیر پاش ندارند.
 • قیرپاش‌های قابل حمل: این نوع قیرپاش‌ها قابلیت حمل و نقل آسان دارند که بر روی کامیون یا تریلر نصب می‌شوند. پمپ قیر پاش در این وسیله اجازه می‌دهد قیر به صورت مستقیم در محل کار پخش شود. برای سفارش دادن پمپ قیر پاش به سایت احمدی خیبر مراجعه کنید.

یک قیر پاش کوچک - پمپ قیر پاش

یک قیرپاش کوچک – پمپ قیر پاش – احمدی خیبر

پمپ قیر پاش  2 یک قیرپاش کوچک

 دسته بندی قیرپاش ها براساس انرژی و عملکرد پمپ قیر پاش

همچنین، قیرپاش‌ها بر اساس نوع انرژی مورد استفاده برای گرمایش قیر نیز ممکن است به دو دسته زیر تقسیم شوند:

 • قیرپاش‌های الکتریکی: قیرپاش الکتریکی یک دستگاه برای گرم کردن و ذوب کردن قیر می باشد. این دستگاه دارای یک مخزن قیر است که قیر را در دمای مناسب نگه می دارد. سپس با استفاده از یک المان حرارتی، قیر را گرم می کند. در نهایت با استفاده از پمپ قیر پاش، قیر گرم را در محل مورد نظر پخش می کند. قیرپاش الکتریکی عموماً در صنعت ساخت و ساز، جاده سازی و تعمیرات روسازی استفاده می شود.
 • قیرپاش‌های دیزلی: دستگاه هایی هستند که برای تزریق قیر دیزل به سطح جاده یا سایر سطوح استفاده می شوند. پمپ قیر پاش با استفاده از فشار بالا، قیر را به صورت یکنواخت روی سطح مورد نظر پخش می کنند. این عمل باعث افزایش ضربان عمر جاده، حفظ کارآمدی آسفالت و کاهش خطر لغزندگی در شرایط آب و هوای خشک یا مرطوب می شود. قیرپاش های دیزلی معمولاً در کارخانجات قیرسازی، پروژه های ساخت و ساز و نگهداری جاده استفاده می شوند.
 • قیرپاش های گازوئیل: دستگاه هایی هستند که برای اعمال قیر گازوئیل بر روی سطح جاده یا فرودگاه ها استفاده می‌شوند. قیرپاش های گازوئیل دارای مخزن قیر هستند که قیر گرم را در خود نگه می دارند. این دستگاه با استفاده از پمپ قیر پاش قیر را به طور مستقیم بر روی سطح جاده پخش می‌کند. در حین عملکرد، قیر به صورت مذاب در دمای حدود ۱۶۰-۲۰۰ درجه سانتیگراد نگه داشته می شود. در صورت نیاز به پاسخ گویی به سوالاتتان به سایت ahmadikheybar مراجعه کنید.

یک قیر پاش گازی - پمپ قیر پاش

یک قیرپاش گازی – پمپ قیر پاش – احمدی خیبر

پمپ قیر پاش  3 یک  قیرپاش گازی

با توجه به مطالب گفته شده درباره پمپ قیر پاش در میابیم

پمپ قیر پاش در ابعاد مختلفی برروی قیرپاش ها نصب می شود. همچنین متوجه شدیم برخی از قیرپاش ها مانند اسپری قیرپاش دارای پمپ قیر پاش نمی باشند. استفاده از پمپ قیر پاش باعث صرفه‌جویی در زمان می‌شود و به دقت بیشتر در توزیع قیر کمک می‌کند. این دستگاه، امکان کنترل پارامترهای مهم مانند دبی و دما را بر عهده دارد. همچنین باعث افزایش بهره‌وری و کیفیت در عملیات قیرپاشی می‌شود. حد مجاز استفاده از پمپ قیر پاش، وابسته به قوانین و مقررات مربوطه در هر منطقه‌ متفاوت است. این قیود بر اساس مقررات محیط زیست، بهداشت و ایمنی، حفاظت از منابع طبیعی و سلامت انسان تعیین می‌شوند. جهت دسترسی به اطلاعات بیشتر به سایت احمدی خیبر مراجعه کنید.

سوالات متداول درباره استفاده از پمپ های قیر پاش

 1. قوانین و مقررات استفاده از پمپ قیر پاش چگونه است؟

قوانین استفاده از این پمپ ها بسته به شرایط منابع طبیعی هر کشور متفاوت است.

 1. قطعه حائز اهمیت در این پمپ چیست؟

سیستم انتقال قیر که قیر را از مخزن به نازل های پاشش منتقل می کند.

 1. تفاوت پمپ های قیر پاش چیست؟

تفاوت این پمپ ها در اندازه آن ها می باشد. در غیر این صورت، کاربرد همه آن ها به یک صورت می باشد. برای آشنایی با مطالب بیشتر به سایت ahmadikheybar مراجعه کنید.

عنوان انواع مختلف قیر پاش‌ها و خصوصیات هر یک
نویسنده کیارش عمرانپور
تاریخ 10/05/1402
اهمیت استفاده از پمپ قیر پاش ·       صرفه جویی در زمان

·       کنترل دمای قیر

·       افزایش بهره وری و کیفیت عملیات قیر پاشی

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *