قیر امولسیونی و بهبود کیفیت آسفالت - فاگ سیل

قیر امولسیونی و بهبود کیفیت آسفالت - فاگ سیل - احمدی خیبر


فاگ سیل یکی از روش‌های موثر و مقرون به‌صرفه در افزایش کیفیت آسفالت است. این روش قیرپاش در افزایش طول عمر آسفالت بسیار موثر است. یکی از مشکلاتی که در جاده‌ها به وفور دیده می‌شود، فرسایش آسفالت است. این فرسایش معمولاً به دلایل مختلفی مانند: انبساط و انقباض در آسفالت، تغییرات دمایی و تحمل وزن خودروها اتفاق می‌افتد. برای حل این مشکل می‌توان از فاگ سیل استفاده کرد و طول عمر آسفالت را تا حد زیادی افزایش داد. در اینجا قصد داریم با قیرپاش فاگ سیل بیشتر آشنا شویم. علاوه بر این تأثیر آن در بهبود جاده را مورد بررسی قرار دهیم. با احمدی خیبر همراه باشید.

فهرست تصاویر

قیر امولسیونی 1اجرای قیر روی آسفالت

قیر امولسیونی 2قیرکشی آسفالت

قیر امولسیونی 3 فوگ سیل جاده آسفالته

عنوان فاگ سیل چیست و چه تاثیری در بهبود جاده دارد؟
تاریخ انتشار 9 مهر 1402
نویسنده صفورا روستایی

فاگ سیل چیست؟ فاگ سیل چه ویژگی‌ها و کاربردهایی دارد؟

قیرپاش فاگ سیل ماده‌ای است که از ترکیب قیرهای امولسیونی ساخته می‌شود. ترکیبات موجود در این ماده به آن خاصیت دیرشکن بودن می بخشد. با استفاده از ویژگی دیرشکن بودن فاگ سیل، این ماده می‌تواند به درزهای موجود در سطح آسفالت نفوذ کند. همچنین کلیه شکاف‌های موجود در آن را به خوبی پوشش دهد. این ماده یک لایه ضد آب و مقاوم نیز بر روی آسفالت ایجاد می‌کند. لایه ایجاد شده می‌تواند تاثیر عوامل مخرب محیطی را بر روی آسفالت کاهش دهد.

بنابراین می‌توان گفت: ترمیم خرابی‌های آسفالت جاده‌ها و لکه گیری آن‌ها با استفاده از فاگ سیل انجام می‌شود. طبق تجربه کارشناسان ahmadikheybar این ترکیب امولسیونی حدود 3 تا 5 سال می‌تواند از آسفالت موجود در جاده محافظت کند. پس از این بازه زمانی بهتر است مجددا تمدید شود. تمدید مجدد این ماده می تواند زیرساخت آسفالت را تا حد زیادی سالم نگه دارد. همچنین هزینه های مجدد برای آسفالت کردن جاده را کاهش دهد. بنابراین توجه به تمدید مجدد فوگ سیل بسیار حائز اهمیت است.

مزایای استفاده از فاگ سیل بر روی آسفالت جاده

همان طور که قبلا اشاره شد فاگ سیل نقش محافظت کننده از آسفالت جاده را برعهده دارد. با این حال حفاظت از آسفالت تنها تاثیر این نوع قیر بر بهبود جاده نیست. این ماده مزایای دیگر مانند آب بندی، کاهش شن زدگی و عدم نیاز به قیر اضافی نیز دارد. در احمدی خیبر با این نوع تاثیرات و مزایای فوگ سیل بر بهبود جاده آشنا می‌شویم. مزایای این نوع قیر در بخش زیر به طور کامل شرح داده شده است:

اجرای قیر امولسیونی روی آسفالت - فاگ سیل

اجرای قیر امولسیونی روی آسفالت – فاگ سیل – احمدی خیبر

قیر امولسیونی 1اجرای قیر روی آسفالت

  • آب بندی کامل آسفالت: نفوذ آب در هر بنا یا زیرساختی می‌تواندبه تدریج موجب تخریب آن شود. نفوذ آب به داخل آسفالت می‌تواند عمر آسفالت را کاهش دهد و لایه‌های زیرین آن را دچار مشکل کند. با استفاده از فاگ سیل، آسفالت به خوبی آب بندی می‌شود و آب باران نمی‌تواند به لایه‌های زیرین نفوذ کند. به عبارت دیگر این ویژگی می‌تواند نقاط ضعف آسفالت را به طور کامل برطرف کند.
  • کاهش شن زدگی: یکی از مشکلات شایع در سطح آسفالت، بروز شن زدگی است. شن زدگی موجب بروز ترک‌های ریز و تکرار شونده بر روی آسفالت می‌شود. بنابراین در صورتی که به آن رسیدگی نشود در مدت زمان کوتاهی می‌تواند آسفالت را کاملا خراب کند. اما با استفاده از فاگ سیل، شن زدگی به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. دلیل این موضوع نفوذ بالای این ماده بر ترک‌های ریز است که می‌تواند به خوبی آن‌ها بپوشاند.
  • عدم نیاز به قیر اضافی: یکی دیگر از مزایای استفاده از این ماده، عدم نیاز به استفاده از قیر است. چراکه با استفاده از این ماده ترک‌ها به خوبی آب بندی می شوند. همچنین جلوی نفوذ آب و رطوبت به داخل آسفالت گرفته می‌شود. بنابراین دیگر نیازی نیست که قیر اضافی بر روی ترک‌ها و شکاف‌های سطح آسفالت جاده ریخته شود.

نحوه اجرای فاگ سیل بر روی آسفالت جاده چیست؟

مزایای قیر امولسیونی - فاگ سیل

مزایای قیر امولسیونی – فاگ سیل – احمدی خیبر

قیر امولسیونی 2قیرکشی آسفالت

اجرای فاگ سیل کار چندان پیچیده‌ای نیست. برای انجام صحیح آن باید به شرایط جوی و تمیز بودن سطح جاده دقت شود. برای استفاده از این ماده در ابتدا باید سطح آسفالت تمیز شود. تمامی آلودگی‌ها و عواملی که موجب ایجاد برجستگی می‌شوند برداشته شوند. معمولاً در مواقعی که سطح جاده به تازگی آسفالت شده است سعی می‌شود بلافاصله از این ماده استفاده شود. به دلیل اینکه ناهمواری‌های جاده حین آسفالت کردن برطرف شده است. با استفاده از نازل‌های قیر، یک لایه یکنواخت از فاگ سیل روی آسفالت قرار می‌گیرد. در نتیجه سراسر جاده به طور یکنواخت پوشش داده می‌شود. با این کار ترک‌ها و شکاف‌هایی که در سطح آسفالت به وجود آمده، پر می‌شود و نتیجه بهتری حاصل می‌شود.

نکات مهم در استفاده از فاگ سیل و اجرای آن بر روی جاده

رعایت برخی نکات هنگام استفاده از فاگ سیل موجب اجرای صحیح آن برای آسفالت می‌شود. همچنین می‌تواند عمر مفید آسفالت را افزایش دهد و یک آسفالت صاف به ارمغان بیاورد. این نکات شامل انجام کار در آب و هوای مناسب و تنظیم زاویه درست است. آب و هوای نامساعد حین انجام کار می تواند کیفیت نهایی را تحت تاثیر قرار دهد. همچنین تنظیم نبودن زاویه درست می تواند کل کار را خراب کند. در ahmadikheybar با این نکات و جزئیات کامل آشنا می‌شویم:

  • توصیه می‌شود در زمان بارش باران از اجرای فاگ سیل خودداری شود. چراکه در اثر باران و خیس بودن سطح آسفالت، ترکیبات امولسیونی این ماده بر روی سطح مورد نظر جاری می‌شوند. همچنین نمی‌توانند اثربخشی لازم را داشته باشند. بنابراین بهتر است سطح آسفالت خشک باشد و یا رطوبت بسیار کمی داشته باشد.
  • در زمان استفاده از فاگ سیل، وزش شدید باد می‌تواند در خروجی کار اثر منفی بر جای بگذارد. در واقع وزش باد موجب می‌شود که قیر خارج شده از نازل به خوبی بر روی سطح قرار نگیرد. در چنین شرایطی لایه صافی از این ماده بر روی آسفالت ایجاد نمی‌شود.
تاثیر قیر امولسیونی بر کیفیت آسفالت - فاگ سیل

تاثیر قیر امولسیونی بر کیفیت آسفالت – فاگ سیل – احمدی خیبر

قیر امولسیونی 3 فوگ سیل جاده آسفالته

  • بهتر است از زوایای صحیح میله‌ها و نازل‌های انتقال قیر در زمان اجرای فاگ سیل اطمینان حاصل نمایید. در صورتی که زوایه نازل‌ها درست تنظیم نشده باشد در برخی از نواحی شاهد سطح غیر یکنواخت خواهید بود. سطح غیر یکنواخت می‌تواند به مرور زمان موجب بروز ترک‌ها و شکاف‌های جدید شود.
  • سال‌ها تجربه کارشناسان ahmadikheybar نشان داده است میزان درجه حرارت فاگ سیل مهم است. در زمان اجرای این نوع قیر بر روی جاده بهتر است درجه حرارت بیشتر از 80 درجه سانتی گراد نباشد. رعایت این درجه حرارت درمیزان روان بودن فاگ سیل اثر بسزایی دارد.

جمع بندی و نتیجه گیری در مورد فاگ سیل

در احمدی خیبر با فاگ سیل و تاثیر آن در بهبود وضعیت جاده آشنا شویم. با استفاده از این ماده می‌توان با هزینه کمتری جاده‌های آسفالت شده را محافظت کرد. همچنین عمر مفید آسفالت را تا حد زیادی افزایش داد. عمر این نوع قیر امولسیونی معمولاً بین 3 تا 5 سال تخمین زده می‌شود. با این حال با اجرای صحیح این ماده روی آسفالت می‌توان عمر مفید آن را بیشتر کرد. بنابراین توصیه می‌شود کلیه نکات ذکر شده حین اجرای فاگ سیل را رعایت نماید تا خروجی نهایی با کیفیت شود. علاوه‌بر‌این بهتر است اجرای این کار را به تیم‌های مجرب و حرفه‌ای بسپارید.

سوالات متداول در زمینه فاگ سیل و تاثیر آن در بهبود جاده

  • مزایای استفاده از فاگ سیل در جاده چیست؟

با استفاده از این ماده می تواند ترک‌های ریز در آسفالت جاده را پوشاند و آن را کاملا یکدست کرد.

  • آیا در هوای بارانی می توان فوگ سیل را اجرا کرد؟

خیر، استفاده از این ماده در هوای بارانی می‌تواند اثربخشی آن را کاهش دهد. همچنین بر کیفیت نهایی کار اثر منفی برجای بگذارد.

  • آیا در هنگام وزش باد می توان فاگ سیل را اجرا کرد؟

بهتر است در هنگام وزش شدید باد این کار انجام نشود. وزش باد بر روی خروجی نازل قیر اثر می گذارد و می تواند موجب غیر یکنواخت شدن سطح شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *